Jak pečovat v létě o trávník? Zelený koberec vyžaduje značnou péči

                   

Ke krásné zahradě zcela neodmyslitelně patří i zelený a hustý trávník. Jenže zejména v létě, kdy je horko a sucho, je skoro nemožné trávník v takovém stavu udržet. Co tedy tráva přes letní měsíce potřebuje, aby byla zdravá a na pohled působila hezky a svěže?

Péče o trávník je daleko náročnější, než se na první pohled může zdát. Potřebuje totiž pravidelné sekání, je nutné ji upravovat a v parném létě se neobejde ani bez zálivky a hnojení. Míra péče záleží především na vašich představách a požadavcích. Pokud si vystačíte s obyčejnou květnatou loukou, pak je údržba minimální, ale pro perfektně upravený zelený koberec už se musíte docela otáčet.

Péče o trávník vyžaduje pravidelnost

Obyčejný květnatý trávník stačí pravidelně sekat, není nutné ani hnojit. U pěstovaného trávníku musíte myslet na řadu věcí. U péče pak hraje hlavní roli především pravidelnost. Travnaté plochy se totiž hnojením do jisté míry „rozmazlí“ a bez pravidelné údržby se jim pak přestane dařit. Nejdůležitější činností však stále zůstává pravidelné sekání, klidně i dvakrát do týdne.

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv typ sekačky, je nutné především několikrát do roka nabrousit nůž. Pokud je nůž tupý, řezné hrany listů rychle zasychají a žloutnou. Sečte ideálně tehdy, když je tráva suchá a nikdy neodstraňujte výše než třetinu výšky trávy.

Zbavte se nežádoucích návštěvníků

Vynechat byste neměli ale ani další věci. Nezapomínejte zejména na hnojení. Využijte spíše dlouhodobě působící pomalu rozpustné hnojivo, které zaručuje postupné uvolňování živin. Odstranit byste měli i plevel – pomoci mohou různé postřiky, se kterými ale pracujte s citem a přesně dle návodu. V létě se také v trávníku mohou objevit plodnice hub, které byste měli včas zastavit – zcela napadený trávník je zralý na likvidaci. Pomohou fungicidní přípravky, které opět užívejte s rozumem a opatrně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články