Proč chce mít každý tuto velkolepou popínavou rostlinu na zahradě: Kromě vodopádu květů má nenahraditelné vlastnosti

Bugenvilea je krásná popínavá rostlina, která může ozdobit každý dvůr. Na zahradě ji proto určitě musíte mít také.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bugenvilea (Bougainvillea) je velmi nevšední rostlina z čeledi nocenkovitých (Nyctaginaceae). Nejčastěji se u nás pěstuje bugenvilea nádherná (Bougainvillea spectabilis) a bugenvilea lysá (Bougainvillea glabra). Kromě bugenvilei do této čeledi patří také abronie (Abronia), alionie (Allionia), nocenka (Mirabilis), pisonie (Pisonia), berhavie (Boerhavia) a listenatka (Oxybaphus). A proč ji pěstovat na zahradě?

Nádherné květy za správnou péči

Milovníka estetiky velmi rychle zaujmou nádherně zbarvené listeny u květů. A dokáže jich být opravdu hodně, takže vaše zahrada bude vypadat jako zaplavená barvami. Tato květina dostala své jméno na počest Louise Antoina de Bougainville, námořníka, který žil v 18. století a prozkoumal Tichý oceán. A to proto, že během svého života učinil mnoho geografických objevů.

Jak pěstovat bugenvileu v ČR

Tato rostlina má ráda jasné, rozptýlené světlo, ale nebojí se ani toho přímého slunečního. Je tedy potřeba, aby rostla na jižní straně domu, jinak bude nutné jí zajistit dodatečné osvětlení. Aby bugenvilea dobře rostla a kvetla, potřebuje v létě teploty v rozmezí 20 až 25 stupňů, zatímco v zimě nejméně 12 až 16 stupňů. Pro celoroční pěstování venku se tedy nehodí. A stejně důležitý je i substrát. Měl by být mírně zásaditý a úrodný.

Ve specializovaných prodejnách si můžete koupit hotový substrát pro rostliny v květináčích nebo si jednoduše potřebnou směs připravte sami. Potřebovat budete tři díly listové zeminy, stejné množství běžné zeminy, dva díly rašeliny a jeden díl jemného písku. Zemina totiž musí dobře propouštět vzduch a vodu. To je důležité, proto nesmíte při sázení bugenvilie zapomínat ani na kvalitní drenáž.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vybrat květináč pro bugenvileu

Jde vlastně o liánu, takže myslete na to, že se neobejde bez dobré opory. Potřebuje také velký květináč. Na jeho dně by měla být umístěna dostatečně vysoká drenáž, která by měla zabírat přibližně třetinu objemu. Poté se květináč naplní předem připravenou půdní směs naplní asi do poloviny a do jeho středu se umístí keř bugenvilie. Nakonec je třeba substrát dosypat a zhutnit. Nakonec nezapomeňte ani na vhodnou zálivku.

Poměrně rychle začne bugenvilea růst. A dokáže to opravdu skvěle. Největší exemplář této rostliny roste v Brazílii. Její délka už přesáhla 15 metrů a její stáří se odhaduje na více než 200 let. Důležité je také pravidelné hnojení. Pokud vše uděláte správně, pak vám bugenvilie již příští rok ochotně vykvete. Zajímavé jsou také její nenahraditelné vlastnosti, na zahradu láká spoustu důležitého hmyzu a čistí svůj okolní vzduch.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kdy stříhat bugenvileu

Ke své spokojenosti však potřebuje i správný střih. K němu přikročte nejlépe v březnu (jde o hlavní střih, mimo to je vhodné bugenvileu po odkvětu zbavit i odkvetlých částí větví). Sestřihnout ji můžete o třetinu až polovinu podle potřeby. Často si myslíme, že na jaře se řeže většina stromů, ale není tomu tak. Mezi výjimky patří například:

  • pustoryly (Philadelphus),
  • hortenzie (Hydrangea),
  • tavolníky (Spiraea),
  • zlatice (Forsythia),
  • vistárie (Wisteria),
  • šeříky (Syringa),
  • kaliny (Viburnum),
  • vajgélie (Weigela),
  • a magnolie (Magnolia).

Jaké nevšední a exotické rostliny pěstujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články