Množení hortenzií listovými řízky: Efektivní metoda dokáže vykouzlit životaschopné sazenice i z mála

Hortenzie dokážou ozdobit zahradu na dlouhé týdny – jejich květy jsou totiž velmi trvanlivé. Rozmnožíte si je opravdu snadno.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Saga70 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hortenzie jsou k vidění na zahradě poměrně často. Nejčastěji si u nás pěstuje hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) a hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens). Všechny si můžete namnožit velmi efektivně s použitím osvědčeného triku – stačit vám bude i jeden jediný list.

Jak rozmnožit hortenzie listovými řízky

Hortenzie jsou krásné a bujně kvetoucí keře, které dokážou dodat barvu a zajímavost každé zahradě. Jedním z nejjednodušších a cenově nejefektivnějších způsobů množení těchto rostlin je odběr řízků. Musíte však dodržet několik pravidel. Nejlepší dobou pro odběr řízků je jaro nebo začátek léta. Hledejte zdravé, nekvetoucí výhonky, které jsou dlouhé asi 8 centimetrů palců a mají několik listů. Ujistěte se, že řez provedete těsně pod uzlem listu, kde se vytvoří nové kořeny.

Ovšem můžete použít i samotný list hortenzie – ten rozstřihněte na polovinu. Před výsadbou řízku odstraňte spodní listy a seřízněte jeho špičku tak, aby zůstaly pouze dva nebo tři listy. List samotný takto ošetřovat nemusíte. Poté ponořte odříznutý konec řízku nebo samotný list do práškového vitamínu C, abyste tak stimulovali růst kořenů. Řízek ponechte namočený 15 minut. Poté zbylý vitamín C rozmíchejte ve vodě a později použijte jako zálivku.

Do čeho řízky hortenzií vysadit

Naplňte malý květináč dobře propustnou směsí písku, rašeliny a perlitu. Poté řízky jemně zasaďte do předem připravených důlků a zeminu okolo nich udusejte, abyste odstranili všechny vzduchové kapsy. Vše důkladně zalijte a květináč zakryjte plastovým sáčkem, abyste vytvořili efekt skleníku.

Jak rozmnožit hortenzie listovými řízky iZdroj fotografie: Depositphotos

Květináč poté postavte na teplé a světlé místo, ale mimo přímé sluneční světlo. Půdu pravidelně kontrolujte a podle potřeby zalévejte, aby byla vlhká, ale nikoliv přemokřená. Jakmile se u sazenic vytvoří kořeny (to se stane obvykle za 4–6 týdnů), odstraňte plastový sáček a nechte řízek aklimatizovat se na nové prostředí.

Kdy malé hortenzie přesadit

Jakmile si nová rostlina vytvoří pevný kořenový systém, můžete ji přesadit do většího květináče nebo přímo do zahrady. Ujistěte se, že jste vybrali místo s dobře odvodněnou půdou a dostatkem slunečního světla. Dobře ovšem zvažte načasování. Pokud u vás panují tuhé zimy, pak mladé hortenzie sázejte ven až následujícího jara. To jim umožní během vegetační sezóny dostatečně vyrůst a zesílit, takže se téměř jistě do příchodu zimních mrazů ujmou.

A co tedy říci závěrem? Množení hortenzií řízkováním je jednoduchý a efektivní způsob, jak přinést do vaší zahrady více těchto krásných kvetoucích keřů, a to jen s minimálními investicemi. A to rozhodně za trochu té námahy stojí.

Jaké kvetoucí dřeviny pěstujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články