Jednoduché množení tújí na zahradě: I jeden opravdu malý řízek dokáže zaplavit celou zahradu

Túje jsou na zahradách velmi oblíbené. Není však třeba je kupovat, namnožíte je i z velmi malých řízků, a to velmi jednoduše.

i Zdroj fotografie: Depoasitphotos / Forest a Kim Starr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Túje jsou klasickým doplňkem snad každé moderní zahrady. Rychle rostou, snadno se udržují a dokážou záhadu izolovat od pohledů zvědavého okolí. Nákup sazenic tújí však může být poměrně náročnou záležitostí. Pokud se však naučíte, jak je snadno rozmnožit, nemusíte si už s vysokou cenou dělat hlavu. Nevýhodou je pouze malá velikost takto vypěstovaných stromků – do velikosti živého plotu tak budou zkrátka a dobře chvíli narůstat. A jak tedy na to?

Jaké túje na zahradu vybrat

Na zahradách se nejčastěji vyskytuje zerav západní (Thuja occidentalis) a zerav obrovský (Thuja plicata). Oba druhy rostou velmi rychle a v zásadě tedy nezáleží na tom, jaký z nich si zvolíte. Množení je u nich také velmi jednoduché.

Množení tújí z běžných řízků

Túje lze v zahradě množit různými metodami – nejčastěji semeny, řízky a hřížením. Nejjednodušší je právě použití řízků. Pokud se o to chcete pokusit, pak odeberte polovyzrálé řízky z nově narostlé zelené hmoty tújí, a to nejlépe koncem léta nebo začátkem podzimu (možné je ale i jarní množení, jen jeho úspěšnost bývá o něco nižší). Následně zbavte řízky spodních jehlic a ponořte je do stimulátoru. Postačí, když je „namočíte“ jen tou částí, která bude později zasazena v substrátu.

Jak rozmnožit túje na zahradě iZdroj fotografie: Freepik

Následně je zasaďte do ohraničeného prostotu zaplněného kyselou zeminou, perlitem a kůrou. Vše zakryjte plastovým sáčkem nebo třeba dostatečně velkým kusem průhledného plastu tak, abyste vytvořili mini skleník. Vše udržujte na stinném místě (jinak může malým sazeničkám hrozit přehřátí) a mírně zavlažujte. Řízky by měly zakořenit během několika týdnů. O tom se můžete snadno přesvědčit tím, že za ně jemně zatáhnete. Pokud budou klást odpor, jsou již zakořeněné.

Jak množit túje semeny

Jednoduché je však i množení tújí za pomoci semen. Nejdříve sesbírejte semena z šišek vzrostlých tújí, a to nejlépe koncem podzimu nebo začátkem zimy. Poté je zasejte do květináče naplněného vlhkým kyselým substrátem a na zimu je uložte v chladném fóliovníku nebo skleníku. Semena by měla vyklíčit během několika týdnů.

Jak rozmnožit túje na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Hřížení tújí na zahradě

Pokud máte na zahradě dostatečně vzrostlé stromy, může použít i metodu hřížení. A jak na to? Nízko rostoucí větev vzrostlé túje ohněte k zemi a připevněte ji drátkem ve tvaru U. musí se opravdu alespoň zčásti dotýkat země. Poté toto místo zakryjte zeminou a udržujte ji vlhkou. Po několika měsících by se měly na místě kontaktu větve s půdou vytvořit kořínky. Jakmile se to stane, může být tato samostatná rostlinka bez obav odříznuta od mateřské rostliny a přesazena na libovolné místo.

Myslete však na to, že mladé túji může trvat několik let, než se usadí a začne plně růst. Během této doby je důležité udržovat půdu neustále mírně vlhkou. Túje však nemají rády přemokření, proto jim nezapomeňte zajistit dostatečnou drenáž, která rostlinám pomůže udržovat lepší zdraví kořenů.

Túje jsou k vidění snad na každé moderní zahradě není však nutné utrácet peníze za drahé sazenice

Jak množíte túje na své zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články