Víte, jaké sousední rostliny vysadit vedle růží? Pomohou jim se škůdci, zlepší zdraví jejich kořenů a jednoduše zvýrazní jejich krásu

                   

Ještě donedávna se mělo za to, že růže by se měly sázet odděleně od ostatních květin, protože se s většinou květinových sousedů jednoduše nesnesou. Ale není to pravda. Naopak. Pokud chcete prodloužit dobu kvetení svého růžového záhonu nebo předzahrádky, a jako bonus zlepšit zdraví svých královen zahrady, pak vsaďte na ty správné sousedy.

Jaké druhy růží rozlišujeme

Ale ještě předtím, než se do společné výsadby pustíte, si zjistěte, jaké růže na zahradě máte. Ne všechny se totiž hodí do kombinované výsadby. V zásadě lze narazit na tyto typy:

  • růže záhonové – buď velkokvěté nebo mnohokvěté,
  • růže sadové – vytvářejí keře,
  • popínavé růže – s dlouhými výhony,
  • růže půdopokryvné – nízký vzrůst,
  • růže miniaturní – určené pro pěstování na terasách a balkónech.

Pokud vlastníte růže popínavé a půdopokryvné, pak je kombinujte s jinými druhy rostlin jen opatrně – snadno by se mohly navzájem utlačovat. Pro ostatní druhy není komunitní výsadba problémem. A vsadit lze i ty růže nešlechtěné, jako je například růže šípková (Rosa canina), růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera) a růže svraskalá (Rosa rugosa).

Co vysadit k růžím

Existuje celá řada květin, která může růžím dělat společnost. Některé z nich bez potíží porostou vedle jejich velkých kmínků, jiné je použijí jako oporu a s jejich pomocí vyrostou za světlem a zkrášlí vaši zahradu ještě více. Jednotlivé květiny k růžím proto vybírejte podle toho, jaké podmínky jim můžete nabídnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Plamének alias Clematis

Duo plamének a růže je schopno velmi efektně ozdobit jakoukoli část zahrady. Skvěle spolu ladí barevně. Plamének se nejlépe hodí k popínavým růžím, které v chladném období potřebují důkladné prořezávání a pečlivý kryt před mrazem, ze kterého bude jejich souputník rozhodně těžit. Zimovzdorné a rychle rostoucí plaménky je nutné na podzim také výrazně zkrátit, a to až na 3 pupeny.

Ozdobná šalvěj (Salvia)

Hledáte trvalku, se kterou byste neměli během hlavní sezóny příliš práce? Pak vsaďte na šalvěj. Její protáhlé výrazné květy velmi dobře zdůrazňují oblé tvary rozkvetlých růží. Kromě toho tyto bylinky pomáhají přilákat do květinové zahrady mnoho krásných motýlů a dalšího užitečného hmyzu. A stejnou službu vám udělá i levandule (Lavandula).

Léčivý kontryhel (Alchemilla)

Rádi byste si na růžový záhon pozvali užitečnou léčivku? Pak zařaďte do své výsadby kontryhel. Jeho nevšedně tvarované listy a žlutozelené květy jsou opravdu neobvyklým doplňkem květinové zahrady. A stejně jako šalvěj odkáže i kontryhel přilákat na vaši zahradu velké množství užitečného hmyzu (včetně motýlů).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedinečné pozadí aneb flox

Plamenka (Phlox) je také skvělou společnicí k růžím. Krásně je doplní a vytvoří barevný podklad, na kterém velké květy růží nádherně vyniknou. Dokáže však kvést opravdu hodně a výrazně – velkou pozornost tedy musíte věnovat barvě květenství, jinak mohou floxy růži snadno zastínit, co byste zcela jistě nechtěli.

Kosatec (Iris) jako netradiční doplněk

Názor na kosatce vysázené mezi růžemi rozhodně není jednotný. Naopak. Tuto květinu preferují spíše ti, kteří se nebojí experimentovat a snaží se, aby jejich květinová zahrada působila opravdu nevšedně. Kosatce totiž dokážou díky množství dostupných kultivarů poskytnout obrovské množství barevných kombinací. Mohou tak posloužit pro zdůraznění barvy vašich růží nebo naopak sázet na kontrast. Nakombinovat je tedy není úplně jednoduché.

Jaké květiny sázíte společně na záhony vy?

Sázení růží krok za krokem, výběr stanoviště a podmínek pro pěstování růží
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články