Jarní příprava zahrady je polovinou úspěchu

                   

Jaro klepe na dveře a zahrádka vás netrpělivě očekává. Už je nejvyšší čas začít se připravovat na období vegetace, uklidit záhonky a připravit jejich nové obyvatele a opečovat zaslouží i místní stálice. Máte zahrádkářský koloběh už zažitý v krvi, nebo každé jaro zas a znovu přemýšlíte, co všechno je vlastně potřeba udělat?

My lidé jsme součástí přírody a její koloběhy máme v genech, ať chceme nebo ne. Proto také při péči o rostlinstvo je dobré řídit se jednou z rad dávných alchymistů: následuj cesty přírody. Pouze respekt k přirozenému řádu nám zaručí jisté úspěchy a dobrý pocit z práce i výsledné úrody.

Uklidit, prokypřit, pohnojit

Po zimě je trávník i záhonek plný nepořádku. Opadané suché větvičky, podzimní listí, mrtvé trsy trávy. Všechny tyto nečistoty je nutné odstranit a pomoci půdě rozhozením směsi písku s kompostem. Jsou-li v trávníku volná místa po mrtvých drnech, dosijeme novými semeny. Trávník je také dobré provzdušnit vertikutačními hráběmi anebo pouze zapichováním vidlí.

Záhonkům je třeba před výsadbou řádně prokypřit půdu. Dostane se tak díky tomu k semínkům více kyslíku a nebude se tolik odpařovat voda potřebná ke klíčení. Kromě toho se hrabáním, rytím a kopáním přeruší klíčení plevele.

Dřeviny i trvalky zaslouží péči

Po zimě je třeba se trochu věnovat také stálým obyvatelům zahrady, jako jsou stromy, keře a trvalky. Se všemi zmíněnými nám to půjde lépe, budeme-li mít dostatečnou zásobu kvalitního hnoje, který se postará o důkladnou výživu od kořínků ke konečkům.

Nejlepší jsou zkvašené slepičince nebo kravský hnůj. Máte-li koníky, také jejich exkrementy lepšímu růstu zeleniny i stromků výborně poslouží. První dva jmenované lze koupit v zahradnických potřebách také jako granulát či roztok. Dobře poslouží také vyzrálý kompost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články