Jednoduchý návod, jak rozmnožit modrou jedli do nekonečna a ještě dál. Každý je bude obdivovat

                   

Malé jehličnaté stromky, jako je například modrá jedle, působí v zahradě velmi hezky a umí vkusně doplnit každý venkovní prostor. Mnoho lidí však možná ani netuší, jak jednoduše se tyto stromky množí. Díky tomuto snadnému návodu to zvládne i úplný začátečník, rázem jich tak můžete mít mnohem více. Postup skutečně není složitý, takže s chutí do toho.

Jednoduché množení

Ačkoliv se to nezdá, množení tohoto nenáročného a krásného jehličnanu je vskutku velmi jednoduché, a celý postup bude hračka i pro absolutního začátečníka. Stačí si pořídit správné pěstební potřeby a dodržet jednotlivé kroky. Co tedy budete pro rozmnožení modré jedle potřebovat?

  • plastovou nádobu o objemu 5 l
  • čerstvě řezané jedlové větvičky
  • substrát z kokosových vláken
  • rašelinu
  • vermikulit
  • stimulátor kořenů
  • písek
  • vodu

Když máte vše potřebné připravené, můžete se pustit do práce. Prvním krokem bude uříznutí čerstvých jedlových větviček, které by měly být alespoň 20 cm dlouhé. Dobré je řezat větve z vrchní části stromu, nebo mladé větvičky s měkkým jehličím. Tyto větve poté vložte do nádoby s čistou vodou a nechte je v ní zhruba 24 hodin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Až budou větve odmočené, očistěte jejich spodní část, tj. tu, u které byl prováděn řez. Čištěním se myslí odstranění jehličí na délku zhruba 5-7 cm, podle potřeby. Rovněž odstraňte všechny postranní větvičky a nechte pouze tu hlavní, se kterou budete pracovat. Následuje příprava plastové nádoby, ve které budou větvičky kořenit.

Tu připravíte uříznutím vrchní části (pokud se jedná o plastovou láhev) a vyvrtáním drobných dírek do části spodní. Do té rovněž nasypte vermikulit, a to asi na výšku 4 centimetrů. Poté navrstvíte substrát z kokosových vláken, který předem pořádně navlhčíte a smícháte s rašelinou v poměru 1:1. Celá vrstva tohoto substrátu by měla mít zhruba 10 cm.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším krokem bude jemné naříznutí spodní části nařízkovaných větviček, kterou potřete stimulátorem pro růst kořenů. Tyto větvičky následně spodní částí uložte do připravené nádoby a v případě potřeby kolem nich přidejte další substrát. Vrchní část poté posypte vrstvou říčního písku a navlhčete ho vodou.

Na závěr celou nádobu zakryjte její vrchní částí a uložte na tmavé místo. Do vrchní části udělejte několik menších dírek pro lepší cirkulaci vzduchu a poté už vám nezbude nic jiného než poctivě čekat. Zakořenění jedlových větviček totiž může trvat přibližně 2 a půl měsíce, takže s kontrolou kořenů můžete v klidu počkat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články