Když hortenzie odmítá kvést: Na vině může být špatná péče v minulé sezóně

Ne vždy vypadá okrasná zahrada tak, jak byste si představovali. Pokud vaše hortenzie kvete jen málo, ohlédněte se za loňskou péčí.

i Zdroj fotografie: Σ64 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když hortenzie odmítají kvést, může to být pro zahrádkáře, kteří jim věnovali spoustu péče, značné zklamání. Tyto půvabné okrasné dřeviny jsou totiž známé svými krásnými a pestrobarevnými květy, které dodají eleganci každé zahradě. Navíc ve váze dlouho vydrží a lze z nich vytvářet úžasné květinové kompozice. I při správné péči se však může stát, že hortenzie nevykvetou. Důvodů může být hned několik.

Problémem bývá špatný řez

Abyste pochopili, proč hortenzie nekvetou, je důležité určit druh rostliny. Typicky hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) a hortenzie stromečkovité (Hydrangea arborescens) kvetou na novém dřevě, a proto je u nich nejvhodnější doba pro řez koncem zimy nebo brzy na jaře, ještě před začátkem nového růstu. Naopak hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) a hortenzie dubolisté (Hydrangea quercifolia) kvetou na starém dřevě, takže je u nich nejvhodnější doba pro řez hned po odkvětu. Toto období přichází obvykle koncem léta nebo začátkem podzimu.

A důležitá je také půda. Hortenzie ji vyžadují spíše kyselejší a kromě toho může pH půdy ovlivnit barvu květů hortenzií velkolistých. Kyselá půda s pH nižším než 6,0 má obvykle za následek modré květy, zatímco zásaditá půda s pH vyšším než 6,0 má tendenci vytvářet růžové květy. Odpovídající úprava pH půdy může pomoci dosáhnout požadované barvy květů.

Nezapomeňte na pozdní péči

Aby vás hortenzie v následujícím roce potěšily krásnými květy, je třeba je také důkladně připravit na zimu. V říjnu se proto doporučuje seříznout spodní listy a ponechat neporušené listové pupeny. To je třeba provádět ve chvíli, kdy noční teplota dosáhne hranice přibližně +5 °C. Tento postup podporuje vyzrávání nových výhonů a zvyšuje odolnost rostliny vůči zimním mrazům. Když noční teplota klesne na 0 °C, měly by se seříznout i horní listy (samozřejmě podle druhu hortenzie).

Pokud vaše hortenzie odmítá kvést, může být příčinou loňská špatná péče iZdroj fotografie: Depositphotos

Tolik doporučované mulčování u nich vhodné není. Může totiž mít negativní vliv na budoucí kvetení – a to zejména u mladých rostlin, u nichž hrozí, že byste listovým krytem nebo jiným typem mulče překryli větší část keříku. Kromě prořezávání a přípravy na zimu vyžadují hortenzie také dostatek slunečního světla, vody a živin. Pamatujte si, že se těmto rostlinám dobře daří v dobře propustné půdě bohaté na organické látky.

Co si ještě pohlídat

Co do oslunění pak dávají přednost stanovišti s ranním sluncem a odpoledním stínem, protože příliš mnoho přímého slunečního světla jim může popálit listy a také zabránit kvetení. Pravidelná zálivka je také nezbytná, a to zejména v období sucha. Vždy je však třeba se vyvarovat přemokření, aby nedošlo k uhnívání kořenů. Při správné péči vám budou hortenzie utěšeně vzkvétat a stanou se nepřehlédnutelným ústředním bodem každé zahrady. A to za trochu té péče rozhodně stojí.

Jaké dřeviny pěstujete na své okrasné zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články