Problém hnědnutí tújí je nutné řešit neprodleně, protože jeho zanedbání může vést k vážnému poškození nebo dokonce k úhynu rostlin.
Jednou z prvních věcí, které je třeba vzít v úvahu, když si všimnete hnědnutí tújí, je roční období. Během podzimu jde o věc vcelku přirozenou. Obvykle k tomu dochází v důsledku sníženého přístupu slunečního světla do vnitřních částí stromu. Protože větve uvnitř dostávají méně světla, mají tendenci usychat a odumírat, což je součástí přirozeného životního cyklu rostliny. Toto vnitřní hnědnutí však neznamená špatný zdravotní stav – pokud tedy na jejich místě do jara vyrostou nové. Starosti by vám měl dělat druhý typ.
Vnější hnědnutí: Známka potíží
Zatímco vnitřní hnědnutí je podle webu EcoTreeCompany obvykle neškodné, hnědnutí, které začíná z vnější strany rostliny, může signalizovat vážnější problém. Příznakem vážných potíží jsou zejména hnědnoucí výhony s vodnatými skvrnami nebo černáním na koncích – může to totiž být příznakem houbové infekce nebo jiné formy onemocnění. Je proto nutné urychleně jednat.
Běžné příčiny hnědnutí tújí
K vnějšímu hnědnutí tújí může vést několik faktorů a určení hlavní příčiny je proto pro stanovení nejlepšího postupu vždy zásadní.
- Houbová onemocnění: Pokud jsou túje vysazeny příliš blízko u sebe, dochází k omezení cirkulace vzduchu kolem nich, což může podpořit růst hub. Mezi příznaky patří hnědnutí zvenčí dovnitř, často doprovázené viditelnými plísněmi nebo jinými houbovými výrůstky na listech.
- Problémy se zaléváním: Nedostatek vláhy může způsobit vysychání stromu, zejména v horkém létě nebo v období sucha. Na druhou stranu i příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů, která se nakonec projeví hnědnutím větví.
- Nadměrné hnojení: Hnojení s mírou je rozhodně prospěšné, ovšem to nadměrné může spálit kořeny rostliny a vést k hnědnutí větví. Je tedy velmi důležité používat hnojiva speciálně určená pro túje a aplikovat je podle doporučených pokynů.
- Moč domácích zvířat: Pokud se vaše túje nachází na dvoře, kde často močí domácí zvířata, může jejich moč způsobit chemické popáleniny. To má za následek žloutnutí nebo hnědnutí listů na postižených místech.
- Poškození chladem: Přestože jsou túje vůči chladu poměrně odolné, náhlé a extrémní poklesy teplot mohou poškodit jejich listy a způsobit zhnědnutí.
Co dělat, když túje hnědnou?
Prvním krokem při řešení hnědnoucích nebo odumřelých větví je jejich pečlivé ořezání. K odstranění postižených větví použijte sterilizované zahradnické nůžky. Umožníte tak rostlině soustředit energii na zdravý růst a zabráníte šíření případných houbových nebo bakteriálních infekcí. Odstraněním odumřelého materiálu se také zlepší cirkulace vzduchu, čímž se sníží pravděpodobnost dalšího rozvoje chorob.
Pokud máte podezření, že vaše túje trpí houbovou infekcí, je zásadní použít fungicid, jak radí web ArboristNow. Hledejte přípravky určené pro stálezelené rostliny a aplikujte je podle pokynů na obalu. A zrevidujte také zálivku, ochranu před zimou a přítomnost domácích mazlíčků. Pokud jste vše udělali správně, nemělo by už hnědnutí pokračovat. V opačném případě je třeba výše uvedené kroky zopakovat.