Máte rádi modrou? Přinášíme tipy na modré trvalky, které budou ozdobou vaší zahrady!

                   

Milujete všechny barvy květů nebo chcete mít zahradu sladěnou do konkrétních barev? Záleží jen na vás, módním trendům se v zahradě meze nekladou, přinášíme proto tipy na trvalky, které rozzáří zahradu do modré a přivábí hejna motýlů i množství včel. Trvalky jsou navíc možností mít krásnou zahradu plnou květů bez velkého přičinění. Stačí vybrat ty správné druhy, které potřebují minimum péče, ale přinesou radost dlouhé roky. Vyberete si marulky, oměje, stračky nebo kamejky?

Marulka lékařská (Calamintha nepeta)

Zapomenutá bylinka, která mátově voní? To je marulka lékařská z čeledě Lamiaceae, příbuzná hluchavky i máty. Její velkou výhodou je, že se nerozrůstá jako máta. Je to typicky středomořská bylinka, která se používá jako koření v kuchyni, hlavně v salátech nebo při dušení zeleniny. Existuje v různých barvách, kultivar Blue Cloud Strain má světle modré květy hluchavkovitého tvaru, dorůstá výšky 30 cm.

Oměj (Aconitum)

Nepřehlédnutelná rostlina výškou i vzhledem. Modré květy jsou výrazné, ale pozor! Krásně vypadající květina je prudce jedovatá, v minulosti byla hojně využívaná v travičství, protože obsahuje alkaloid akonitin. Ten je jedním z nejprudších jedů, ale pod dozorem se využívala sušená hlíza proti horečkám nebo zevně jako lokální anestetikum.

Stračky (Delphinium)

Kromě oměje další rostlina z čeledi pryskyřníkovitých, která dodá zahradě šmrnc. Jedná se o vytrvalou bylinu, která zaujme bohatými modrými květy. Opět je to jedovatá bylina, o něco méně nebezpečná než oměj. Vybrat si můžete z různých druhů, některé se hodí do skalniček (Delphinium decorum). Stračkám vyhovuje spíše slunné stanoviště s dostatkem živin.

Kamejka větvená (Lithodora diffusa)

Modré jemné květy se budou vyjímat v trvalkovém záhoně nebo v dekorativním květníku. Kamejka je stálezelená, má květy podobné pomněnkám. Většina druhů je nízká, mají spíše půdopokryvný vzrůst. Rostliny jsou plně mrazuvzdorné, mají rády propustné půdy a slunná místa. Po odkvětu je nutné rostliny sestřihnout, aby nedocházelo k narušení kompaktního vzhledu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články