Namnožte si hortenzie pomocí řízkování a vyzdobte si zahradu nekonečným množství barevných keříků

Chcete si namnožit svou krásnou odrůdu hortenzie? V takovém případě se připravte na řízkování. Pomocí jednoduchého způsobu dokážete jednoduše vytvořit mnoho malých rostlinek pro další barevné keře na vaši zahradu.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Hortenzie patří mezi krásné ozdobné keře, které mohou kvést bíle, modře, růžově, fialově a v celé škále těchto odstínů. Zároveň patří mezi poměrně nenáročné okrasné rostliny, které s trochou péče bohatě kvetou víceméně po celý rok. I jejich množení představuje jednoduchý úkol, který zvládnou i začátečníci v zahradničení.

Kdy je nejlepší čas na množení hortenzií

Množení hortenzií je nejlepší v jarních měsících ještě před kvetením. Vhodné stonky však můžete na rostlině objevit také začátkem léta, když již rostlina nasazuje na kvetení. Pro zakořenění se však hodí pouze takové kousky, které ještě nejsou dřevnaté. Typicky jde o mladé a čerstvé stonky, na kterých se již tvoří začínající květy.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak připravit správný řízek

Jakmile objevíte vhodný stonek, odřízněte ho zhruba se 2 až 3 páry listů. Následně odstraňte dva až tři spodní listy. Pokud jsou na řízku již připravená poupata na kvetení, budete je muset také odstřihnout, aby se stonek soustředil opravdu na tvorbu kořenů. Spodní řez pro kořenění by měl být šikmý zhruba pod úhlem 45 stupňů.

Substrát na zakoření

Aby řízek správně pustil kořeny, připravte si vhodný substrát. Ten získáte smícháním písku a rašeliny v poměru 1:2. Naplňte nádobu určenou pro zakořeňování a vrchní část posypte vrstvou písku velkou zhruba 2 centimetry. Ještě před zapíchnutím stonků hortenzie, namočte jejich konce ve stimulátoru pro lepší zakořeňování. Následně umístěte do nádoby se substrátem zhruba do hloubky 2 až 3 centimetry.

Zdroj fotografie: Pixabay

Péče o malou rostlinku

Ještě před samotným vysazením na venkovní stanoviště bude tato nově namnožená rostlinka hortenzie vyžadovat trochu pozornosti a správné péče. Až se objeví kořeny, odstraňte ochranný poklop a přesaďte do větší nádoby. Zvolte světlé stanoviště v polostínu a nezapomínejte na pravidelné zalévání. Na jaře dalšího roku bude hortenzie připravená pro vysazení na venkovní stanoviště.