Cesta k vysněnému zelenému trávníku není dlouhá: Kdo začne se zásadním úkonem ještě dnes, může se na něj velmi brzy těšit

Svěže zelený trávník je ozdobou každé zahrady. Aby však vypadal opravdu krásně, je třeba dodržovat některá důležitá pravidla.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Trávník je dokonalou ozdobou každé zahrady. Aby se mu však velmi dobře dařilo, je třeba nasadit při péči o něj tu správnou strategii. Pro začátek je vhodné se seznámit se správnými postupy ohledně zalévání, hnojení nebo vertikutace. Bez té se totiž zelená ozdoba zahrady jednoduše neobejde.

Jak na optimální zálivku trávníku

Frekvence zavlažování čerstvě založeného trávníku je samozřejmě jiná než u toho, který vám na zahradě roste už delší dobu. Nově založený trávník byste měli zalévat denně po dobu jednoho týdne, a poté jednoduše podle potřeby. Nikdy nesmí docházet k tvorbě louží na povrchu trávníku. Trávník je také vždy nejlepší zalévat kropením – tedy pomocí speciálního postřikovače. Proud z hadice ho může poškodit.

Nikdy však svůj trávník nepřelévejte – na povrchu by neměla ani bezprostředně po zálivce zůstávat přebytečná voda. V létě je předpokládaná spotřeba vody na každý čtvereční metr trávníku asi 25 litrů (ale pozor – včetně přirozených srážek). Zalévat je vždy nejvhodnější ráno a večer, kdy je výpar z půdy minimální – snižuje se tím spotřeba vody.

Co ještě vědět o zálivce trávníku

Před další zálivkou je třeba půdu nechat vyschnout. Nedoporučuje se používat metodu častého zavlažování s malým množstvím vody – ta totiž podporuje především rozvoj povrchového kořenového systému, což je nežádoucí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Soustřeďte se na správné hnojení

Osvojte si vhodné schéma hnojení už od jara. To vypadá takto:

  • Ihned po roztání aplikujte 5 g/m2 dusíku.
  • Po prvním sečení použijte 10 g/ m2 dusíku, 3 g/ m2 fosforu a 5 g/ m2 draslíku.
  • V druhé polovině června přidejte dalších 10 g/ m2 dusíku, 2,5 g/ m2 fosforu a 2,5 g/ m2 draslíku.
  • A poslední hnojení je na řadě v první polovině září, a to 3 g/ m2 fosforu a 5 g/ m2 draslíku.

Hnojivo je třeba aplikovat tehdy, když je trávník suchý a půda naopak vlhká. Snažte se proto hnojit před zálivkou a také co nejrovnoměrněji.

Jak na správné sekání trávníku

Tráva musí být vždy posekána suchá, není možné sekat mokrá stébla – tráva by se poškodila. A také si pamatujte, že každé následující sečení se provádí kolmo k předchozímu. Posekanou trávu je pak vždy třeba odstranit. Pokud sekáte trávník poprvé, měla by být výška sekačky nastavena na 6 až 8 cm. A jak tráva roste, je nutné trávník pravidelně sekat, a to nejlépe jednou za 3 až 7 dní. Je to nutné kvůli tomu, aby spodní části stébel trav netrpěly nedostatkem světla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vertikutace trávníku jako nezbytnost

Vertikutace umožňuje odstranit z plochy trávníku zbytky mechů, mrtvá stébla a další odpad, který trávníku brání v růstu a podporuje vznik plísní. Silná vrstva tohoto organického materiálu (více než 1 cm) brání přístupu vzduchu ke kořenům, stěžuje vstřebávání vody a samozřejmě zamezuje i dobré využitelnosti živin (hnojení se totiž ke kořínkům zkrátka nedostane. Vertikutaci je proto vhodné provádět alespoň dvakrát do roka (na jaře a na podzim).

Okrasné trávy pro vaši zahradu

Při dekoraci zahrady se však uplatní i vysoké druhy trav, které doplní záhony s trvalkami a uspět mohou i jako solitéry. Jaké si pořídit?

  • Kostřava stříbrná (Festuca glauca), pod označením kostřava modrá
  • Dochan setý ‚Rubrum‘ (Pennisetum setaceum ‚Rubrum‘)
  • Lenovník novozélandský (Phormium tenax)
  • Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima nebo Stipa tenuissima) ´Ponytails´
  • Rákosovka velká (Hakonechloa macra) kultivary ‚All Gold‘ a ‚Aureola‘
  • Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) ‚Zebrinus ‚
  • Bambus (Phyllostachys dulcis)
  • Muhla mexická červená (Muhlenbergia capillaris)
  • Šáchor papírodárný (Cyperus papyrus)
  • Sedoulek plochostvolý ‚Nigrescens‘ (Ophiopogon planiscapus ‚Nigrescens‘)
  • Japonská krvavá tráva alias lalang válcovitý či imperata válcovitá (Imperata cylindrica ‚Rubra‘)
  • Ovsíř vždyzelený (Helictotrichon sempervirens, Avena candida)
Velký problém může v trávníku představovat také plevel. Naučte se ho vyhubit efektivním a ekologickým způsobem

Jaké tipy pro trvale hustý a zelený trávník aplikujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články