Dvě nepříliš náročné a nesmrtelné květiny, které kvetou po většinu léta. Přežijí jakékoliv podmínky a získají obdiv od všech sousedů

                   

Zahrada, kterou během dlouhých letních měsíců zdobí nesčetné květy, je žádoucí pro většinu pěstitelů. Někdo možná upřednostní jednoleté rostliny, a každý rok má tedy kvetoucí zahradu úplně jinou. Jiní zase ocení trvalky a každý rok se znovu těší na jejich krásné květy. V tomto článku vyzdvihneme dvě z nich. Obě jsou nenáročné na pěstování a i za minimální péči se vám odmění krásnými květy, které ozdobí vaši zahradu po většinu léta.

Denivky jsou ideální trvalkou s velkou spoustou květů

Pocházejí z východní Asie, odkud se rozšířily po celé severní polokouli. Patří do čeledi liliovitých, jejich blízkou příbuznou je tedy třeba lilie královská. Pod zemí mají silný kořen, který může nabýt až hlízovité podoby. Díky němu se dokážou rozrůst do velikých trsů. Z listů každý rok vyrůstá velké množství květních stvolů, z nichž každý nese množství postupně vykvétajících velkých květů.

Zvláštností denivek je to, že doba, kdy jednotlivé květy rozkvetou, je závislá na jejich barvě. Žluté květy se rozvinou navečer, kvetou přes noc a uvadají druhý den odpoledne. Červené a tmavě oranžové květy rozkvetou po ránu a druhý den jsou odkvetlé. Možná jste si všimli souvislosti mezi názvem rostliny a tím, že jednotlivé květy vydrží rozkvetlé jen jeden den. Jejich krátkou životnost ale rozhodně vynahradí množství květů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedná se o opravdu nenáročné rostliny, které na stanovišti vydrží mnoho let. Pokud je na výběr, upřednostněte slunné místo s výživnou zahradní zeminou. Nemají rády příliš mokrou půdu. Namnožit je lze pomocí oddělku. Z jednoho trsu je tak možné získat velké množství nových rostlin. Nejlepší doba pro množení je začátek podzimu. Oddělky je třeba vysadit do květináčů s dobrou zeminou a pravidelně zalévat. Na jaře je možné přesazení do země.

Echinacea je oživením zahrady a lákadlem pro motýly

Tato trvalka získala svou oblibu už dávno kvůli svým léčebným účinkům. Tvarem svých květů si získala český název třapatka. Mezi nejdéle kvetoucí trvalky patří zejména třapatka nachová. Je mocným magnetem pro motýly, kteří na jejích květech rádi odpočívají. Není tedy divu, že se právem objevuje na velkém množství domácích zahrádek i městských zahrad. Své využití najde i po odkvětu. Je totiž vhodná do dekorací a suchých vazeb.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stejně jako denivky i třapatky jsou celkem nenáročné. Lépe se jim daří na slunných stanovištích s výživnou půdou. Před vysazením třapatek je vhodné půdu obohatit trochou vyzrálého kompostu. Pak už kromě občasné zálivky nemají žádné větší požadavky a kvetou jak divé. Jsou také známé svou schopností přežít i dlouhá sucha, a v posledních letech tak získaly na popularitě i díky počasí.

Množí se z původní mateční rostliny pomocí kořenových řízků nebo semen. Rostliny vypěstované ze semínek jsou ale obvykle první rok příliš slabé na tvorbu velkého množství květů. Pro kvetoucí zahradu je tedy vhodnější množení kořenovými řízky. Vhodným obdobím na namnožení třapatek je jaro nebo podzim. Pokud mladým rostlinám poskytnete vhodné stanoviště a dostatečnou výživu, můžete se následující léto těšit ze záplavy třapatých květů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články