Když se řekne venkovská zahrada, vybavíme si nejspíš prostor, v němž se zvláštně efektivním způsobem snoubí užitkovost s estetičností. Na jednom prostoru tak lze zároveň vypěstovat ovoce a zeleninu pro celou rodinu a také se těšit pestrou záplavou květin. Aby však všechno dobře fungovalo, musíme si vybrat takové, o které se není nutné téměř starat.
Rustikální květinové záhony působí ledabyle
Ale v tomto případě by rozhodně bylo chybou „soudit knihu podle obalu“. Pravdou totiž je, že mají své přesně dané schéma včetně doporučené skladby rostlin. I když vypadají, že na místě rostou tak, jak se tu právě vysemenily, ve skutečnosti si tu každá z nich dokázala najít svůj životní prostor a velmi dobře koexistuje s květinami okolo.
Co by ještě měla mít venkovská zahrada
Jen o těch správných záhonech to ale není. Jak jsme si už řekli, nejde tu jen o květiny. Naopak. Měly by je doplňovat staré stromy nesoucí ovoce, košaté ovocné keře i pečlivě udržované záhonky, jež jsou často díky chytré skupinové výsadbě velmi podobné svým květinovým protějškům. I tady je však ve hře maximální efektivita na co nejmenším prostoru.
Zaměřeno na správný výběr květin
Dnes se však chceme věnovat výběru květin. Dáme vám jistá doporučení, ovšem vždy si pamatujte, že ideální druh by měl splňovat tři kritéria: rychlý růst, jednoduchost pěstování a zajímavý vzhled. Pro zahradu ve stylu Provence je typická levandule (Lavandula), pro staročeskou kompozici zase pivoňky (Paeonia), jež se však uplatní i v orientálním stylu. A nezklame vás ani plazivá lichořeřišnice (Tropaeolum).
A na co ještě vsadit? Určitě vás potěší sluncovky (Heliopsis), plamenky latnaté čili floxy (Phlox paniculata), ostrožky (Delphinium), kontryhel (Alchemilla) v klasické i okrasné verzi, hvozdíky (Dianthus) nebo třeba topolovky (Alcea). A myslete i na bylinky, jež se uplatní v jídle i jako lék. Mezi ty vyloženě rustikální patři divizna (Verbascum), tymián alias mateřídouška (Thymus), měsíček (Calendula) či meduňka (Melissa).