Čím zakrýt růže na zimu: Utrácet za krycí plachty není potřeba, perfektně poslouží odpad ze zahrady

Pokud nevíte, jak správně ochránit růže na zimu a chcete si být jistí, že vaše zelené svěřenkyně přežijí zimu opravdu bez úhony, inspirujte se.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růže patří k velmi oblíbeným zahradním květinám. Bohužel ne vždy se jim daří tak, jak bychom si představovali. Největším kamenem úrazu bývá právě zimování. Mnoho majitelů růžových záhonů to dělá špatně, aniž by to tušilo. Podívejte se na nejčastější chyby a vypořádejte se s nimi jednou provždy.

Jak připravit růže na zimu

Výhonky popínavých růží je třeba ohnout k zemi a položit na ně vysokou vrstvu smrkových větví. K základně keře se poté nasype hromada suché zeminy o výšce alespoň 30 cm. To pomáhá růžím udržet kořeny v teple, takže jim neublíží ani silné mrazy. Teplota pod takovým hliněným přístřeškem (i při absenci sněhové pokrývky) totiž zůstává po poměrně dlouhou dobu mnohem vyšší než venku. Na jaře se pak můžete těšit na velké množství pupenů a budete moci použít jakýkoli způsob prořezávání.

Zakrytí růží je vhodné provést ve dvou fázích. Nejdříve zeminu nasypte jen v menším množství, abyste růže ochránili před lehkými ranními mrazíky. Zbytek zakrytí pak dodejte po příchodu chladného počasí. Všeobecně platí, že když země mírně zamrzne (to se obvykle stane do konce listopadu), tak se růže se úplně zakryjí. Nejlepší je to udělat za suchého počasí. Kromě toho lze zeminu mezi řádky růží také pokrýt vrstvou starého slámy, drcené kůry nebo listí.

Čím zakrýt růže

Zeminu je vhodné ještě zaizolovat dalšími přírodními materiály. Velmi oblíbenou a osvědčenou technikou je zakrývání růží vrstvou smrkových větví nebo suchým listím. Jeho vrstva však musí být silná alespoň 10 cm. Pokud nemáte po ruce odpad ze zahrádky, můžete použít i dubové listí a jiné rostlinné zbytky, které se přes zimu nerozloží.

Čím zakrýt růže na zimu iZdroj fotografie: Depositphotos

Rámy jako sázka na jistotu

Nejspolehlivějším způsobem zakrytí je ovšem instalace skutečných přístřešků. Okolo růží se v takovém případě postaví rámy o výšce 50–60 cm, a nahoře a po stranách se obloží jakýkoliv izolačním materiálem, například netkanou textilií, lepenkou apod. Vše se poté ještě zakryje plastovým obalem. A když teplota klesne pod -10 C, uzavře e přístřešek i z horní strany.

Tento způsob ochrany růží se anglicky nazývá air-dry, protože keře jsou chráněny před pronikáním přebytečné vlhkosti a zároveň je okolní vzduchová vrstva chrání před podchlazením. Tato metoda je zvláště spolehlivá především ve chvíli, kdy jsou růže ohrožovány velkým množstvím napadaného mokrého sněhu. Bohužel je tato metoda trochu náročná na zahrádkářův čas – zhruba od dubna se totiž růže musí pravidelně větrat.

Co byste ještě měli vědět

Pokud v zimě napadne sníh, bude vám přístřešek z větví nebo listí bohatě stačit. Ovšem budou-li téměř po celou zimu trvat holomrazy, budete muset ochranu růží posílit například další vrstvou listí nebo chvojí.

Jak správně zakrýt stromkové růže na zimu a kdy to provést

Jak o své růže pečujete před příchodem zimy vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články