Ozdobte svou zahradu popínavými rostlinami. Známe ty nekrásnější pro pergoly i na stinná místa

                   

V zahradě existuje celá řada prostor, které je třeba schovat před zvědavými zraky okolí. Také potřebujete nějakou popínavou rostlinu, která by dokázala rychle porůst severní zeď domu? Nebo hledáte nádherný živý zelený závěs pro zahradní pergolu? Inspirujte se našimi tipy na prověřené krásky z říše rostlin.

Když chcete mít zahradu plnou květů

Zatímco některé popínavky se soustředí spíše na tvorbu listů, tyto mají jednoznačně v malíčku bohaté kvetení. Jde například o fazol šarlatový (Phaseolus coccineus), opletku čínskou alias svlačovec (Fallopia aubertii, synonyma: Bilderdykia aubertii, Polygonum baldschuanicum), lichořeřišnici větší (Tropaeolum majus L.) a hrachor vonný (Lathyrus odoratus). Stačí jim hnojení komplexními hnojivy a porostou jako z vody.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na zelenou zahradu i ve stínu

Mnohé popínavky toho k životu příliš nepotřebují. Jde například o opadavou hortenzii řapíkatou alias hortenzii pnoucí (Hydrangea petiolaris), stálezelený břečťan popínavý (Hedera helix) a částečně opadavý zimolez Heckrottův (Lonicera heckrottii) s nádhernými květy.

Květiny vhodné do polostínu

Většina pasáží na běžné zahradě se však nachází spíše v polostínu. Ani to však naštěstí není problém. Stačí si v zahradnictví zakoupit sazenice tunbergie (Thunbergia), plaménku horského (Clematis montana) nebo akébie pětičetné (Akebia quinata). Všechny tyto krasavice nádherně kvetou a akébie vás jako bonus potěší i jedlými plody.

iZdroj fotografie: Pixabay

Popínavky vhodné na slunné místo

Tady musíme zcela jednoznačně jmenovat tři: vistárii čínskou (Wisteria sinensis), povijnici (Ipomoea) a popínavé růže (Rosa). Vyžadují hodně sluníčka, ve stínu vám nepokvetou. U vistárie si dejte pozor na její bujný růst. Pokud ji nebudete dostatečně stříhat, dokáže časem narušit třeba i konstrukci střechy apod.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články