Na podzim se růže ujímají nejochotněji, většina lidí ale opakuje pořád stejné chyby. Zahradnice radí, co udělat aby příští rok kvetly bez přestání

Na podzim růže vyžadují řadu různých ošetření souvisejících s jejich přípravou na zimu. Zopakujte si ty nejdůležitější zásady péče.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Na podzim je třeba se o okrasnou zahradu správně postarat. A výjimkou nejsou ani růže. Naopak – právě teď jim musíte věnovat dostatek péče a nezanedbat poslední týdny před příchodem zimy. Nedostatek péče totiž může snadno zhatit veškeré předchozí snažení.

Vysazování růží na podzim

V tomto ročním období se nové růže ujímají nejochotněji. Neexistuje však jednotný způsob výsadby, záleží na tom, jaký typ sazenic si pořídíte. Nejčastěji jsou k vidění růže prostokořenné. Ty bývají vykopány přímo ze země a v obchodech vás jako první zaujmou svou atraktivní cenou. Vysazují se obvykle od konce září do prvního mrazu.

Lze je samozřejmě vysazovat i na jaře, ale pouze do konce dubna. Před výsadbou na jaře nezapomeňte rostliny řádně navlhčit (jednoduše je namočte na pár hodin do vody). Ale pozor – před zimou se toto ošetření nedoporučuje. Ihned po výsadbě je však nutné rostliny dobře zalít. Růže v balu se sází podobně, potřebují však větší výsadbovou jamku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na choroby růží

Pokud nemáte vlastní sazenice, ale nakupujete je z obchodu, věnujte pozornost známkám různých onemocnění. Mezi ta nejobávanější patří rozhodně:

  • černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae) způsobená houbou Marssonina rosae
  • rzivost růží alias rez růžová (Phragmidium mucronatum)
  • šedá hniloba vzniklá působením patogenu z rodu Botrytis cinerea
  • padlí (houba Sphaerotheca pannosa var. Rosae) – často postihuje také trvalky, jako jsou astry, floxy, ostrožka či vlčí bob mnoholistý)

Pozor si jdete hlavně při výsadbě netradiční odrůd. Všeobecně platí, že například růže galská (Rosa gallica) a růže řídká (Rosa laxa) patří co do odolnosti vůči nemocem mezi velmi náchylné druhy. Naopak polyantky, růže šípková (Rosa canina), růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera) a růže svraskalá (Rosa rugosa), jsou proti těmto problémům mnohem odolnější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak chránit růže v zimě

Růže je vhodné přihrnout zeminou nebo ještě lépe kompostem. Obvykle se používá 15 až 20 cm vysoká vrstva zeminy. Ta pomáhá chránit růže před mrazem. Hrůbkování lze udělat kdykoliv během podzimu – vždy však před příchodem prvních mrazů. A kdy je odstranit? Obvykle by k tomu nemělo dojít dříve než v dubnu. Příliš brzké odstranění hrůbků obvykle způsobí, že noční pokles teploty na jaře růže poškodí.

Jak prořezávat růže na podzim

Pamatujte si, že před zimou by se růže neměly stříhat. Je vhodné odstraňovat pouze velmi nemocné výhonky, které mohou být pro rostlinu nebezpečné kvůli šíření dalších patogenů. Řez je vhodný pouze u velkokvětých, záhonových a pnoucích růží. Jarní stříhání těchto druhů by totiž výrazně omezilo bohatost letního kvetení. Při prořezávání růží vždy pamatujte především na to, abyste měli po ruce ostré a čisté zahradnické nůžky.

Tupé zahradnické nůžky způsobí nevzhledné rány s roztřepenými okraji, kterými se dovnitř stonků snadno dostanou patogenní mikroorganismy. Každý řez veďte šikmo a asi 0,5 cm nad listovým pupenem. Velkokvěté a záhonové růže seřízněte do 1/3 jejich výšky, ty pnoucí pak do 1/2 výšky.

Naučte se, jak namnožit své oblíbené růže správně a efektivně

Jak o své růže pečujete na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články