Zasazení okrasného rybízu jako živý plot: Nabídne záplavu květů i krásně zbarvené listy – sousedé budou zelenat závistí

                   

Do rodu meruzalek, šířeji známých jako rybíz (latinsky Ribes), patří nejhojněji vysazované ovocné keře v českých zahradách. Jedná se především o rybíz červený, černý a bílý, a také o srstku angrešt a jostu (křížence černého rybízu a srstky angreštu). Kromě populárního ovoce rod meruzalek zahrnuje i okrasné druhy, které můžete pěstovat jako dechberoucí okrasné keře. Jejich výhodou je mj. fakt, že jejich plody jsou jedlé (ačkoliv nejsou příliš chutné), proto je můžete vysázet na zahradu i v případě, kdy máte děti či zvířata.

Okrasná meruzalka má jedlé plody

Přirozený areál rozšíření celkem 150 druhů okrasných meruzalek se rozkládá napříč mírným pásem severní polokoule, v Andách a v Patagonii. Zástupci rodu Ribes se vyznačují odlišným habitem (mají různý tvar listů, barvu květů a plodů i výšku, které dorůstají), avšak většina je hmyzosnubných a jejich semena jsou šířena ptactvem, jež se jimi živí. Ačkoliv jsou plody těchto keřů nedobré, nejsou jedovaté, což je pro mnohé rodiče a chovatele domácích zvířat při výběru rostlin na jejich zahradu důležité.

Okrasná meruzalka se skvěle hodí také jako živý plot, protože je schopná utvořit hustý propletenec větví. Jelikož začíná kvést zkraje vegetační sezóny (v dubnu), je dekorativní od jara do podzimu, kdy se její listy barví tóny červené, žluté, oranžové a hnědé. Škůdci a choroby se okrasným druhům rodu Ribes vyhýbají – jedinou chorobou, kterou na svých keřích můžete zaznamenat, je antraknóza rybízu, jíž způsobuje houba Drepanopeziza ribis. Napadené listy jsou poseté žlutozelenými skvrnami a během léta odumírají a opadávají.

Keře jsou vhodné k tvarovým úpravám

Jestliže toužíte po pěstěné okrasné zahradě, některý z druhů okrasné meruzalky by v ní neměl chybět. Jedná se totiž o nenáročné keře, popřípadě nízké stromky, které se skvěle hodí k tvarovým úpravám. Můžete je vysadit zkraje záhonů, do svahů, do květináčů, ale i jako živý plot. Mezi oblíbené druhy patří meruzalka zlatá (Ribes aureum), která snese všechny typy stanovišť, je mrazuvzdorná a v podstatě jediným jejím požadavkem jsou dobře propustné, vlhčí půdy (vyhněte se těm se silnou zásaditou půdní reakcí).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Velmi zdobná je meruzalka krvavá (Ribes sanguineum), která rozkvétá v dubnu a zdobí ji 5 až 30 centimetrů dlouhá hroznovitá květenství. Jak její název napovídá, její květy jsou zpravidla krvavě červené, nebo tmavě růžové. Avšak existují i kultivary, které mají květy bílé. Její pěstební nároky jsou shodné s nároky meruzalky zlaté. Třetím rozšířeným druhem je rybíz alpínský (Ribes alpinum), který dorůstá výšky až 2 metry a vyznačuje se dekorativními, jasně červenými plody (květy má nevýrazné).

Kdy okrasnou meruzalku tvarovat

Keře můžete bez obav tvarovat po několika letech růstu. Vhodná doba je na přelomu srpna a září. Pro zahuštění keřů (např. pro účely živého plotu) jim věnujte péči začátkem května. Odříznete-li výhony s nejvíce květy, ušetříte jim velké množství energie, které investují do růstu. Výsledek zásahu uvidíte v následující vegetační sezóně. Optimální vzdálenost pro výsadbu je 30 centimetrů, ovšem sazenice snesou i kratší. Vzhledem k nenáročnosti rostlin je péče o ně minimální. Ohlídat byste si měli především dostatečnou zálivku.

Která rostlina je podle vás vhodná jako živý plot?

Jak vypadá meruzalka ve svém přirozeném stanovišti se můžete podívat na přiloženém videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články