Je ten nejvyšší čas pro výsadbu hyacintů. Postupujte letos trochu jinak, než jak jste zvyklí. V příštím roce pokvetou násobně bohatěji s úžasnou vůní

                   

Hyacinty (Hyacinthus) jsou cibulovité rostliny z čeledi chřestovitých. Dorůstají výšky 20 až 30 cm a mají podlouhlé úzké listy. Až 15 cm vysoký stvol zdobí hustý hrozen zvonkovitých květů nejrůznějších barev. Právě díky nim jsou ozdobou domácností a zahrad. Vydávají také příjemnou vůni, která nutí kolemjdoucí, aby si přičichli. Jestliže chcete i vy své obydlí obohatit o tuto okouzlující květinu, podzim je ten pravý čas pro výsadbu cibulí.

Dejte pozor na hraboše

Před samotnou výsadbou je třeba zkontrolovat, zda jsou cibule v dobrém stavu. Ty nahnilé nebo se sebemenším náznakem hniloby vyhoďte. Dále vyberte vhodný substrát. Měl by se skládat z lehké výživné zeminy doplněné o vyzrálý kompost. Pokud chcete hyacinty vysadit do venkovního záhonu, měli byste použít speciální ochranný košík, který je ochrání před hraboši a jinými žravými škůdci. Při výsadbě do truhlíku ve vnitřních prostorách zvolte dostatečně osvětlené místo.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jestliže se vám nechce na květy čekat až do příštího roku, vyzkoušejte metodu rychlení. Ta spočívá v tom, že cibule vložíte do papírového sáčku a následně do lednice, a to na měsíc. Poté je vysaďte do alespoň 10 cm vysokého květináče, přičemž jedna třetina jejich vrcholu musí vyčnívat ze substrátu. Přikryjte je papírovým pytlíkem a umístěte na dva měsíce na místo o teplotě 5–8 °C. Následně je přemístěte do teplejšího prostředí a oddělejte sáček. Rostlina co nevidět rozkvete.

Zemina vůbec není potřeba

Hyacinty můžete pěstovat také ve speciálních skleněných vázách. Není v nich ani trocha zeminy, jen voda. Vy se tak budete moci kochat pohledem na celou rostlinu a pozorovat vývoj a růst kořenů. Tyto průhledné vázy jsou k dostání v každém květinářství a jsou cenově dostupné. Aby vám ale rostlina vzešla, musíte použít cibulku, která alespoň měsíc odpočívala v lednici.

iZdroj fotografie: Unsplash

Do vámi vybrané nádoby dejte cibuli a naplňte ji odstátou vodou, aby sahala těsně pod okraj budoucího kořenového systému. Ten se tekutiny nesmí ani kouskem dotýkat. Vršek vázy přikryjte papírovým sáčkem a poté ji umístěte na dva měsíce na chladné místo. Až kořeny dorostou alespoň 5 cm, odstraňte kryt z papíru a přemístěte rostlinu na místo s teplotou okolo 18 °C. Pak už zbývá jen čekat, než se objeví květy.

A co vy? Pěstujete hyacinty v zemině, nebo ve speciální váze?

Květy hyacintů mají nespočetně barev. Máte nějakou oblíbenou?
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články