Podzimní životabudič muškátů a pelargonií, po kterých porostou jako o závod

                   

Mnoho oken u domů a bytů je v letních měsících ozdobeno bujně kvetoucími muškáty a pelargoniemi. Abyste se z těchto krásných květin mohli radovat co nejdéle, je potřeba se více zaměřit na jejich péči. Do zálivky postačí přidat pár ingrediencí a rostliny vám poděkují.

Jaké ingredience rostliny oživí?

Vyzkoušet můžete k podpoření květu muškátů a pelargonií následující metody:

  • Do zálivky přidejte jednu kapku jódu. Na jeden květináč potřebujete asi 50 mililitrů vody. Ideálně použijte vodu dešťovou, nebo odstátou. Pokud jste již rostliny hnojili přípravky s obsahem jódu, vynechejte raději tuto metodu.
  • Především na pelargonie bude skvěle působit zálivka mlékem. Tu provádějte jednou týdně. Mléko dodá květinám vápník, fosfor, hořčík a draslík.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Tipy na závěr

Muškátům rovněž prospěje i kvasnicové hnojivo. To vyrobíte tímto způsobem: do kyblíku nalijte litr dešťové vody, rozdrobte do ní čerstvé droždí (můžete přidat i sušené, pokud nemáte čerstvé) a zamíchejte. Směs nechte stát na chladném místě asi dva týdny. Pak roztok zřeďte před zálivkou čistou vodou v poměru 1 díl kvasnicového hnojiva a 3 díly vody. Muškátům a pelargoniím bude svědčit i hnojení pomocí kávové sedliny. Tu po přípravě kávového nápoje důkladně rozložte na noviny a sušte v teplém prostředí. Dejte pozor, aby nezačala plesnivět. Až bude suchá, poházejte ji na substrát k rostlinám. Možná budete znát i banánové hnojivo, které se používá hlavně na orchideje. Za vděk jím však vezmou i muškáty a pelargonie. Banánovou slupku nakrájejte a vložte do sklenice s vodou. Tak nechte na chladném místě louhovat dva dny. Poté použijte zředěné vodou na rostliny. Dodáte jim draslík, hořčík a fosfor. A až budete příště vařit na oběd brambory, nevylévejte posléze vodu. Po vychladnutí perfektně poslouží jako hnojící roztok na vaše milované květiny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články