Pomozte ptáčkům na vaší zahradě zvládnout zimu

                   

Když udeří zima, každý se rád zachumlá doma u krbu, ale některým zvířatům začínají hubené časy. Řeč je zejména o malých ptáčcích, kterým přes zimu chybí dostatek kvalitní potravy a řada z nich může doslova živořit. Během zimy je přikrmování ptactva poměrně oblíbenou kratochvílí, kdy stále netrpělivě z okna sledujeme, jací opeřenci přilétnou na svačinu. Je to nejen zábava, ale i skutečná pomoc, pokud tedy dokrmujeme správně.

Dbejte na čistotu

V prvé řadě je samozřejmě nutné nainstalovat vhodné krmítko. Krmítka opravdu pravidelně kontrolujte a sledujte, jestli v nich nezůstává zkažená nebo navlhlá potrava, která by plesnivěla. V případě, že se snažíte do příkrmů zařadit i takové suroviny, které máte běžně doma, a jen jim vypršela doba spotřeby, v žádném případě by se nemělo jednat o potravu plesnivou nebo nahnilou.

Semínka, ořechy nebo i lůj

Samotný výběr vhodného příkrmu není složitý. Často stačí jeden druh ořechů nebo semínek. Skvělým přilepšením bývají také čerstvá jablka napíchnutá na větev stromu nebo pověšená na provázku. Zde to ale nekončí. V domácích podmínkách si můžete poměrně snadno vyrobit všemožné tukové příkrmy, do kterých lze přidat kromě semen a ořechů také výživné larvy hmyzu.

Co je pro ptáky obecně vhodné?

  • Obiloviny jako pšenice, oves nebo kukuřice.
  • Ořechy, třeba arašídy, lísková jádra nebo vlašské oříšky.
  • Semínka. Vhodná budou ta ze slunečnice, ostropestřce či proso.
  • Larvy hmyzu – Buffalo červi, voskové larvy (housenky zavíječe voskového), larvy potemníka moučného – často dostupné pod názvem mouční červi, ačkoli se nejedná o pravého červa.

Příkrm se dá pak buď dát do speciálních krmítek, zavěsit na provázek, nebo dát do speciální mřížky, ze které si ptáci směs vyzobou. Plastové síťky jsou nevhodné kvůli tomu, že se do ní ptáci mnohdy zamotají a mohou se tak i zranit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články