Jak zbavit trávník otravného mechu: Účinným protivníkem je jeho nemesis – popel

Mech v trávníku je velkým problémem. Vyhubit ho však může jedna až příliš často pomíjená zahradní surovina s velkou silou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mech v trávníku není nijak příjemným prvkem. Nejenom, že nevypadá hezky, ale také v trávníku pomáhá zadržovat vodu a postupně ho jejím prostřednictvím ničí. Naštěstí není třeba používat žádné drahé chemické prostředky. Bohatě vám postačí zahradní odpad, který by jinak skončil v popelnici (nebo v lepším případě na kompostu).

Mech má rád kyselé prostředí

Tajemstvím úspěchu je odhalení podmínek, ve kterých se mechu daří. Má rád poměrně kyselou půdu – a právě to je to, čím proti němu také musíte bojovat. Abyste jí totiž dodali na zásaditosti, měli byste trávník jednou za tři až čtyři roky posypat dřevěným popelem. Ten nejenom brání růstu mechů, ale také trávník skvěle vyživí. Charakteristická je pro něj totiž vysoká koncentrace živin. Pro zajímavost, najdete v něm 33–35 % vápníku, 2–4 % fosforu, 6–10 % draslíku, 4–7 % hořčíku a křemík.

Popel pro výživu trávníku

Co popelu naopak chybí, je dusík – ten musíte do trávníku dodat třeba kompostováním. Při trávníku se nejlépe uplatňuje popel vzniklý spálením březového, lipového a slunečnicového odpadu, ale v zásadě lze použít jakýkoli, který na zahradě najdete. Popel také dodá živiny okrasným trávám, jako je například:

  • Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) ‚Zebrinus ‚
  • Bambus (Phyllostachys dulcis)
  • Dochan setý ‚Rubrum‘ (Pennisetum setaceum ‚Rubrum‘)
  • Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima nebo Stipa tenuissima) ´Ponytails´
  • Lenovník novozélandský (Phormium tenax)
  • Kostřava stříbrná (Festuca glauca), pod označením kostřava modrá
  • Japonská krvavá tráva alias imperata válcovitá (Imperata cylindrica ‚Rubra‘)
  • Ovsíř vždyzelený (Helictotrichon sempervirens, Avena candida)
  • Muhla mexická červená (Muhlenbergia capillaris)
  • Sedoulek plochostvolý ‚Nigrescens‘ (Ophiopogon planiscapus ‚Nigrescens‘)
  • Rákosovka velká (Hakonechloa macra) kultivary ‚All Gold‘ a ‚Aureola‘
Popel pro výživu trávníku iZdroj fotografie: Freepik

Popel pomůže i proti sněžné plísni

Plíseň sněžná je velmi častá nemoc trávníků, vyskytnout se však může také na obilných polích a někdy i na lesním porostu. Je způsobená houbou rážovkou nebo hlívenkou sněžnou a jak již název napovídá, působí toto onemocnění na trávníku jako pozůstatek sněhového ostrůvku. Od toho ji lze však rozlišit zejména kvůli jejímu výskytu, který je možný během celého roku. Chladné a studené podmínky zimy jsou však pro ni nejlepšími podmínkami k rozmnožení.

A právě tomu může pohnojení trávníku popelem zabránit. A co dělat ve chvíli, kdy se na vašem trávníku tato nemoc již objevila? Opět se doporučuje jeho provzdušnění, které také napomůže k lepšímu prosušení a odstranění nadbytečné vlhkosti. Nápomocné ale mohou být také nejrůznější travní fungicidy, jež sice obvykle nejsou určeny přímo pro boj proti sněžné plísni, ale její houby likvidovat pomohou. Holá místa následně opět vysejete a máte po problému.

Popel pomůže i proti sněžné plísni. Naučte se ji rozpoznat

Jak o svůj zahradní trávník pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články