Přilákejte nádherné motýly do své zahrady. Krásu všech květin znásobí svou přítomností a symbiózou

                   

Motýli se v posledních letech straní lidské společnosti. S lidskou činností totiž přichází o své přirozené prostředí. Stahují se tedy na poslední zbytky chemicky neošetřených luk plných divokých květů. Lidé se totiž rozhodli, že většina rostlin, které jsou pro motýly lákadlem, je pro jejich pozemek nežádoucí. V případě, že vám motýlí třepetání na zahradě chybí, bude třeba zvolit kompromis a motýly si k sobě s pomocí některých rostlin pozvat.

Proč motýli mizí z našich zahrádek

Odpověď je jednoduchá. Motýli jsou velmi citliví na hnojiva a chemické postřiky. Jejich nadměrným používáním likvidujeme jak housenky, tak i dospělé motýly. Chemická hnojiva je možné nahradit organickými, což je kompost nebo hnůj. Co se týká chemických postřiků na ochranu rostlin, není potřeba se jich úplně vzdát. Jen je nutné používat je striktně podle doporučení výrobce. Jejich nadužívání škodí motýlům i rostlinám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Motýl, který letí okolo, naši zahradu nenavštíví, když tam nenajde žádné rostliny, které by poskytly azyl jeho housenkám. Část z nich se stala pro lidské zahrady nežádoucí a není tolerována ani v jejich okolí. Takovým typickým příkladem jsou kopřivy. Ale nejsou to jen ony. Na vině jsou i pěstěné jednodruhové trávníky, kterými se pyšní nejeden pozemek. Bohužel i ty motýly odrazují. Chybí na nich totiž luční květy.

Jak můžete motýly přilákat zpět do své zahrady

Určitě máte na své zahradě nějaký zastrčený koutek, kde můžete nechat přírodě volnou ruku. Ve chvíli, kdy tam přestanete sekat a chemicky ošetřovat trávník, začne v tomto prostoru vznikat přírodní květinová louka. Vyrostou tam a posléze i vykvetou rostliny, které budou pro motýly lákadlem, a co nevidět se k vám začnou slétat. Velikým lákadlem pro ně jsou třeba květy jetele, hluchavky nebo chrpy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Spolehlivě motýly naláká třeba šeřík, který ze zahrad také mizí. Velkým magnetem, jenž motýly přitahuje, jsou hvězdice. Je jich mnoho druhů a kvetou v podstatě od počátku léta až do podzimu. Pro motýly je také důležitá možnost úkrytu a odpočinku. V poslední době se tedy i na internetu začaly prodávat takzvané hmyzí hotely, které chrání nejen motýly před deštěm a nepřízní počasí.

Které rostliny pro motýly vysadit

Už brzy na jaře s prvními hřejivými paprsky slunce můžeme zaznamenat půvabné motýlí třepetání. Jako pohoštění jim skvěle poslouží primulky, plicníky a vrba jíva. S postupujícím jarem pak začnou rozkvétat trávničky, violky, okrasné česneky a už zmíněný šeřík. Jak se jaro chystá přehoupnout do léta, rozkvetou lákavé hlaváče, krásenky, aksamitníky, pcháče, ostálky a pro motýly neodolatelný zimolez ovíjivý.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během teplého léta jsou největším lákadlem plamenky, šalvěj, dobromysl, levandule, třapatovky, řebříček, mateřídouška, kopretina, vlčí bob, denivky, lichořeřišnice, krásnoočko, slézová růže, měsíček a mnoho dalších. S končícím létem pak motýli rádi usedají na liboru nebo komuli. Na ukončení motýlí sezóny jim můžete nabídnout pestré květy jiřinek, motýly velmi oblíbené hvězdice, verbenu, sadec nebo zlatobýl.

10 nejkrásnějších motýlů na světě
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články