Starý trik prvorepublikových květinářství: Ricinový olej jako univerzální pomocník pro bohaté kvetení

                   

Ricinový olej se vyrábí ze semen skočce obecného alias ricinovníku (Ricinus communis). Samotná semena jsou vysoce toxická a mohou způsobit i smrt, ovšem olej, který ze s nich připravuje, vám může v mnoha oblastech prospět. A totéž platí i pro rostliny. Historie jeho používání je opravdu dlouhá – poprvé bylo doloženo už ve starém Egyptě. Dnes je ceněn především v přírodní kosmetice a přípravcích určených pro výživu pleti.

Výhody ricinového oleje

Jeho největším benefitem je to, že obsahuje velké množství vitamínu E. To je známý antioxidant – a ricinovém oleji rozhodně nestojí sám. Naopak, antioxidantů tu najdete mnohem více. A olej jako takový se při správném nanášení na pokožku pyšní i silnými regeneračními a hydratačními účinky. Využívá se především pro výživu vlasů a vousů, to však není jeho jediné uplatnění. Jeho jedinou nevýhodou je nepříjemné aroma, to však snadno přebije libovolný esenciální olej.

Je ovšem nutné dbát na to, abyste si pořídili opravdu kvalitní produkt. Jedině v něm získáte vše, co pro sebe nebo pro své rostliny potřebujete. Nejlepší ricinový olej je ten zastudena lisovaný. Chtějte ten 100%, žádné „vylepšené“ směsi, které ve skutečnosti množství účinných látek jen snižují. Pro použití na tělo chtějte nejlépe certifikaci CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika), ovšem při nákupu do zahrady tak striktní být nemusíte.

Trik zkušených pěstitelů pro kvetení

Když si přineseme květiny z obchodu, pak se jim nějakou dobu daří velmi dobře. Pak však v mnoha případech začnou chřadnout a blednout. I když přímo neodumírají, přesto nevydají tak zdravě, jak by bylo žádoucí. A co víc – na květ nasazují jen neochotně nebo dokonce vůbec ne. Pokud se vám něco podobného stane, pak byste měli vědět, že příčina je jediná – nedostatečné zásobení živinami.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

To samozřejmě v případě, že vyloučíte špatné pěstební podmínky. A co proti tomu dělat? Musíte rostlinám jednoduše poskytnout takové podmínky, jaké měly u pěstitele. To však neznamená, že musíte sázet na drahá profesionální hnojiva anebo spoléhat na nejrůznější biostimulátory růstu a květu. Mnohdy je řešení mnohem jednodušší – ricinový olej. Jde totiž o starý trik, používaný květináři již přes sto let.

Hnojení rostlin ricinovým olejem

Množství živin, které mohou rostliny z toho prostředku získat, je opravdu značné. Navíc jsou pro ně dostupné ve snadno využitelné formě a nestane se tedy, že se jich většina vyplaví pryč. Klíčem k úspěchu je ovšem správné použití. Hnojivo z ricinového oleje připravíte jednoduše tak, si vezmete měkkou nebo alespoň odstátou vodu. Pokud ji natáčíte z městského vodovodního řadu, pak ji nechte přes noc odstát, aby vyprchal chlor.

Jakmile budete mít hotovo, rozmíchejte ve vodě jednu lžičku ricinového oleje (množství samozřejmě vynásobte podle toho, kolik rostlin pěstujete). Toto hnojení se aplikuje jako běžná zálivka – ovšem pozor, vždy na vlhkou půdu. Pokud byste ho chtěli použít na vyschlý nebo dokonce přeschlý substrát, pak hrozí, že ricinový olej popálí citlivé kořeny rostlin. A to byste zcela jistě nechtěli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy ricinový olej nepoužívat

Z tohoto důvodu se nehodí ani jeho použití pro velmi malé sazeničky. U nich vsaďte raději na jiné druhy výživy. Pokud chcete vsadit na ty domácí, pak může jít například o kvasnice, kopřivovou jíchu nebo třeba hnojivo z banánových slupek. Hnojení ricinem zaveďte až v době dvou měsíců od chvíle, kdy se na rostlině vyvinuly první pravé lístky. Teprve poté jsou její kořeny dostatečně silné, aby ricin zvládly.

A ještě jedno pravidlo se u sazenic ke hnojení ricinem váže – nesmí se používat u čerstvě přesazených rostlin, vždy je nutné počkat alespoň 14 dní po přesazení. To koneckonců platí pro všechny druhy hnojiv – nejenom pro ricinový olej. První dávka hnojiva by pak měla být pro jistotu poloviční. Bylo by škoda zarazit sazenice v růstu kvůli popálení kořenů jen kvůli neopatrnosti.

Jak často hnojit ricinovým olejem

Obvykle se uvádí, že u kvetoucích rostlin je komplexní hnojení nutné každých 14 dní. Ovšem u hnojení z ricinového oleje toto pravidlo neplatí. Dávka živin v něm je zkrátka příliš vysoká a rostliny byste snadno přehnojili. U bohatě kvetoucích rostlin proto platí pravidlo jednoho měsíce. A jak hnojit ty, které nasazují poupata je jedenkrát do roka? Takové druhy pohnojte těsně před tím, než začnou poupata nabývat na síle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po zbytek času může použít jiné běžné hnojivo pro pokojové rostliny. Je však vhodné snížit koncentraci, aby nedošlo k přehnojení. Hnojivo si také pokaždé připravujte čerstvé – jeho přebytek jednoduše vylije. Můžete ho aplikovat například na kompost, kterému dodá důležité živiny, anebo ho použít třeba na zálivku trávníku. V tomto ohledu se žádné meze rozhodně nekladou.

Ricinový olej a jeho účinky

A jak vlastně hnojivo z ricinového oleje rostlinám pomáhá? Ať už jeho prostřednictvím chcete vyživit balkonovky jako jsou petunie, muškáty nebo třeba fuchsie, anebo ho plánujete použít spíše na pokojovky, pak byste měli vědět, že jim prospěje hned dvěma způsoby:

  • znásobí počet nasazených poupat
  • a pozitivně se podepíše na sytosti a intenzitě barev květů.

Navíc se neusazuje v půdě a netvoří na povrchu substrátu nevzhledné krusty solí a dalších látek, jež mohou časem značně ztížit dýchání u kořenů rostlin. A v neposlední řadě také své rostliny vyživíte zcela bez chemie, což se také počítá. A abychom nezapomněli – běžný ricinový olej stojí v lékárně nebo drogerii jen pár desetikorun, a přitom vám jedna lahvička vydrží na celou sezónu. Při aplikaci tohoto hnojiva tedy také významně ušetříte.

Jaké přírodní hnojivo používáte pro své rostliny nejraději vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články