Už žádné vykopávání: Krásná a účinná rostlina, která úspěšně vytlačí všechen plevel ze zahrady a zaplní holou půdu úchvatnými květy

Některá místa na zahradě nelze zcela a natrvalo zbavit plevelů. Někdy však stačí vysadit tu správnou rostlinu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozrazil klasnatý (Veronica spicata) vypadá na první pohled nenápadně. Pokud ho však vysadíte jako zelený mulč, může vám pomoci zbavit se plevelů. Jeho pěstování je opravdu jednoduché, a jako bonus vás tato rostlina potěší i svou dekorativností. Ve chvíli, kdy rozkvete, na sebe totiž upoutá pozornost blízkého i dalekého okolí.

Jak na výsev rozrazilu

Rozrazil klasnatý je možné vysít kdykoliv během roku – tak nenáročný je. V zimě se semena vysévají okamžitě do půdy, stejně jako na konci podzimu. Je to možné kdykoli, pokud ovšem není právě zmrzlá půda. Nad připravený záhon se semínka jednoduše rozsypou – nic jiného není potřeba udělat. Na jaře je pouze nutné mladé rostlinky vyjednotit – mezi jednotlivými rostlinami je třeba ponechat vzdálenost 10 až 20 cm.

Pokud chcete rozrazil předpěstovat, pak semena pro sazenice vysévejte v únoru až březnu do květináčků na parapetu. Nejlépe se jim daří v substrátu s přídavkem rašeliny a perlitu. Když budou mít mladé sazenice 2 až 4 pravé listy, opatrně je přesaďte do samostatných květináčů. Snažte se nepoškodit jejich kořeny a přesazujte je s co největším kořenovým balem. Další péče o sazenice se omezuje už jen na mírné zalévání. Během dubna je pak lze přesadit ven.

Rozmnožování rozrazilu řízky

Pokud už rozrazil na zahradě máte, nebo ho alespoň pěstuje někdo ze sousedů, můžete ho rozmnožit řízky. Odebírají se v červnu až červenci a měly by mít délku 8–10 cm. Řez je třeba vést pod úhlem 45 °. Špička by měla být ponořena do stimulátoru pro zakořeňování a poté zasazena do květináče s prodyšnou a lehkou půdou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řízky je lepší pěstovat na zahradě na stinném místě. Někteří zahrádkáři je doporučují zakrýt fólií, ale obvykle to není třeba. Při zachování stálé vlhkosti substrátu řízky rozrazilu klasnatého zakoření asi za měsíc a půl. Poté je lze už bez obav vysadit na trvalé místo.

S čím vysazovat rozrazil

Pokud chcete rozrazil pěstovat tak, abyste se zbavili veškerého plevele, musíte ho pěstovat samostatně. Pokryje celý záhon a nedovolí prorůstání žádného druhu plevele. Ovšem pro použití v okrasné zahradě ho můžete kombinovat s mnoha dalšími druhy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi ty nejvhodnější patří například náprstník, růže, měsíčky, orientální mák, třapatka, kana, sedmikrásky, cínie, jiřiny, amarant, ozdobný řebříček apod. Ve smíšených výsadbách je také vhodné použít dekorativní traviny a rostliny okrasné listem.

Další péče o rozrazil

Péče o tuto trvalku je snadná. Během léta stačí jen odstraňovat odkvetlá květenství a čas od času rozrazil zalít. Na podzim není třeba ji nijak zakrývat ani jinak ošetřovat, s mrazy se vyrovná bez potíží. Dejte jen pozor na riziko fyziologického sucha – pokud je zima suchá, pak rozrazil čas od času během bezmrazých dnů zalijte.

V České republice je mnohem známějším druhem rozrazil lékařský. Seznamte se s ním

Jaké trvalky pěstujete na své zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články