Dejte růžím šanci, aby vás příští rok překvapily svou krásou a bujným kvetením. Stačí použít domácí hnojivo, které milují.
Dlouho předtím, než byly uličky zahradních center lemovány řadou hnojiv v pytlících a krabicích, se zahradníci obraceli k přírodním darům. Pro růže například moje babička vždy používala dřevěný popel. A to lze rozhodně doporučit i dnes. Je totiž bohatý mimo jiné na draslík, vápník, fosfor a hořčík a nabízí tak všem rostlinám hostinu plnou živin. A speciálně růže po něm krásně a opravdu bujně kvetou – a také bez potíží přežívají zimu.
Jak hnojit růže popelem
Posypání půdy tenkou vrstvou dřevěného popela a jeho zapracování do horní vrstvy růže povzbudí a dodá jim vitalitu. Bohatě stačí, pokud zemina v jejich okolí lehce zešediví předtím, než popel zapracujete blíže ke kořenům. Ale nebuďte při tomto úkonu příliš razantní, abyste je nechtěně nějak nepoškodili, jak radí web TheGlenaer – to by byla škoda. A pokud hledáte další šikovná hnojiva pro zahradu, pak byste měli vědět, že Chalupáři-Zahrádkáři už dříve informovali o tom, že skvěle vám poslouží i jiné suroviny z vaší domácnosti.
Podzimní prořezání růží
Ale jen hnojení nestačí – o růže je třeba se také správně starat – nezbytné je například odstranění starých a poškozených částí rostlin, čímž se na jaře uvolní cesta pro nový růst. S nůžkami se proto zaměřte především na:
- zčernalé, suché větve
- místa poškozená chorobami
Po prvním čištění pak následuje druhé, promyšlenější kolo prořezávání, které dodá keřům správný tvar. Vytvarujte je tak, jak se vám líbí. Výhony zkraťte nejméně o třetinu a odstraňte všechny ty, které směřují dovnitř keře, kříží se nebo vypadají slabě. Někdy se hranice mezi sanitárním řezem a tvarováním stírají, protože každý řez se řídí jak zdravotním stavem, tak požadovaným tvarem růžového keře – důležité však podle webu HomesToLove je, abyste nakonec byli s výsledkem maximálně spokojeni. Chyb se nebojte – růže dokážou obrazit opravdu rychle.