Růže vykvetou cobydup, stačí je pohnojit dusičnanem vápenatým

Jaro se nese v duchu hnojení užitkových i okrasných rostlin. Zjistěte, čím právě touto dobou přikrmit královny květin – růže.

Růže pokvetou až do zimy, pomůže jim v tom hnojivo z ptačího trusu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Růže platí právem za královnu květin. Aby se jí však dařilo a bohatě kvetla, potřebuje vhodnou péči. Podceňovat byste neměli zejména hnojení, a to hlavně na jaře a na podzim. Zatímco v jarních měsících květiny ocení várku dusíku, na podzim potřebují hlavně fosfor a draslík, které jim pomohou přečkat zimu a dodají sílu ke kvetení v příštím roce.

Bohaté kvetení podnítí speciální zálivka

O své zkušenosti s pěstováním růží se s redakcí podělila čtenářka Marie z Třebešic, která tyto květiny pěstuje již přes deset let. Na jaře si pro ně vždy připraví hnojení ve formě zálivky. „V deseti litrech vody rozpustím po jedné lžíci síranu draselného, dusičnanu vápenatého a superfosfátu a jednu rozdrcenou tabletu kyseliny jantarové. Dřív jsem používala kyselinu boritou, ale ta už u nás není k sehnání. Poté už stačí jen růže vydatně zalít.“ Paní Marie dodává, že jaro je také nevhodnější dobou pro výsadbu růží. Jak na ni poradili Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Čajový sáček je pro zahradu hotovou záchranou: Je perfektním hnojivem, pomocníkem na kompostu a ochráncem růží

Růže milují organické hnojení

Řada zahradníků upřednostňuje před syntetickými hnojivy ta organická. Použití prvně jmenovaných je sice pohodlnější, nemá však pozitivní vliv na kvalitu půdy, upozorňuje portál The Spruce  a doporučuje organická hnojiva, jako je kompost, dobře vyzrálý hnůj a kostní, krevní nebo rybí moučka. Přírodní hnojiva uvolňují živiny pomaleji, ale zlepšují texturu půdy a podporují výskyt užitečných mikroorganismů.

Je nejvyšší čas připravit růže na sezónu. Nachystejte jim to správné hnojivo a během léta se kochejte bujnými květy. iZdroj fotografie: Freepik
Je nejvyšší čas připravit růže na sezónu. Nachystejte jim to správné hnojivo a během léta se kochejte bujnými květy

Mým růžím nejvíce svědčí kostní moučka, která se postará o vydatnou dávku fosforu. Pod každý keř nasypu zhruba 100 gramů přípravku a lehce zapracuji do půdy. Pokud panuje dlouhodobě suché počasí, tak růže zaliji. Přidám i kompost, který poslouží nejen jako hnojení, ale i ochrana před horkem – přihrnu jím totiž kořenový krček. Osvědčil se mi především kompost ze spadaného listí, o jehož výrobě jsme již na webu Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jak hnojíte růže na jaře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články