Čajový sáček je pro zahradu hotovou záchranou: Je perfektním hnojivem, pomocníkem na kompostu a ochráncem růží

Mnoho věcí, které se tváří jako odpad, ve skutečnosti odpadem není. Platí to třeba i pro čajové sáčky, které mohou na zahradě ještě posloužit

i Zdroj fotografie: Freepik / Selma90 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čajové sáčky patří v domácnostech mezi nejběžnější druhy dopadů a není divu – vždyť podle statistik je čaj druhým nejčastěji konzumovaným nápojem (samozřejmě ihned po vodě). A mnoho domácností stále dává přednost pohodlně naporcovanému nápoji místo pracného zalévání lístků v čajové konvici. Ale vylouhovaný čajový sáček ještě není určen k vyhození – mnohé uplatnění najde i na zahradě.

Kompostování čajových sáčků

Použité čajové sáčky lze přidat do kompostu, kde se rozloží a dodají půdě cenné živiny. Jde například o vodu, třísloviny, nejrůznější silice, bílkoviny, sacharidy, vlákninu enzymy, minerální látky a vitamíny (C, B1, B2). Ty skvěle prospívají nejenom rostlinám. I lidé využijí mnohé ceněné látky jako například antioxidanty, kofein a theanin.

Tyto látky mohou pomoci snížit riziko některých onemocnění, jako například postižení cév nebo výskyt rakoviny. Zelený čaj je také skvělý pro udržení zdravého trávení a při potlačování únavy a stresu. Doporučuje se však v takovém případě pít čaj bez přidaného cukru a mléka.

Proč dávat použité čajové sáčky do dřezu iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo z čajových sáčků

Pokud chcete rostlinám dodat co nejvíce živin, použijte čajové sáčky správně. Nejdříve je namočte na několik hodin do vody a poté takto vzniklý čaj použijte k zalévání rostlin. Jeho prostřednictvím získají dostatečnou dávku dusíku, fosforu a draslíku, které jsou nezbytnými živinami pro růst rostlin.

Hubení škůdců s pomocí čaje

Použité čajové sáčky lze použít i k odpuzování škůdců, jako jsou slimáci a další žraví návštěvníci zahrady. Jednoduše umístěte sáčky kolem ohrožených rostlin nebo do oblastí, kde se škůdci často vyskytují. Jejich charakteristické aroma většinu z nich odradí.

Mulč z vylouhovaného čaje

Tento domácí odpad však lze použít i jako mulč, který skvěle pomůže při udržení vlhkosti půdy a zároveň vám pomůže s potlačením růstu plevele. Na záhony stačí rozhodit dostatečnou vrstvu sáčků, případně lze použít i samostatné čajové lístky. Vzhledem k tomu, že toho materiálu nejspíš nebudete mít dost, doporučujeme smíchání čaje s jiným vhodným přírodním mulčem.

Mulč z vylouhovaného čaje iZdroj fotografie: Freepik

První pomoc pro růže

Třísloviny přítomné v čaji mohou také pomoci předcházet houbovým chorobám, které často postihují růže. Použité čajové sáčky zakopané do zeminy v okolí kořenů je tedy bez obav možné používat jako preventivní opatření proti těmto chorobám. A jako bonus vaše květiny ještě vyživí.

Co ještě o čaji na zahradě vědět

Je velmi důležité si uvědomit, že ne všechny čaje jsou si co do účinků na zahradu rovny. Pro zahradnické účely se nejlépe hodí černý a zelený čaj, naopak ty ovocné (které často ani žádný pravý čaj neobsahují) se pro většinu výše zmíněných úkolů spíše nehodí.

Jak využíváte staré čajové sáčky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články