Jak a kam sázet vřesy, aby se jim dařilo co nejlépe. Napodobte les a zahradní vřesoviště vám budou závidět všichni sousedi

Krásné kvetoucí vřesy jsou neodmyslitelným symbolem babího léta. Dařit se jim bude na záhonku i v truhlíku, potřebují však speciální péči.

Zdroj fotografie: Pixabay

Pokud máte sazenice, je vhodné vřesy vysadit do větších truhlíků nebo nádob. Pokud jde o hloubku, nemusí být příliš velká. Důležitá je však správná příprava podkladu. Pamatujte také na to, že vřesy potřebují kyselou půdu. Nejjednodušší je tedy koupit v zahradnictví speciální substrát na vřesy, který má vše, co tyto rostliny potřebují ke správnému růstu.

Jak na sázení vřesů

Jestliže nemáte speciální zeminu, můžete smíchat kyselou rašelinu s dobrou zahradní půdou v poměru 3 : 1. Pokud se chcete o rostliny starat ještě lépe, je vhodné přidat mykorhizní vakcínu nebo nějakou zeminu z jehličnatého lesa. Vřesům tak poskytnete podmínky podobné těm přírodním. V přírodě totiž vřesy žijí v symbióze s mikroorganismy a houbami. Pokud vysazujete do květináčů, myslete také na několik centimetrů silnou drenáž.

Zdroj fotografie: Pixabay

Tu můžete vyrobit z písku, případně z drobných kamínků. Zvýšíte tak propustnost podkladu. Nejlepší je, když mají truhlíky nebo květináče ve spodní části otvory, které odvádějí přebytečnou vodu pryč. Vhodné je také posypat substrát jehličnatou kůrou. Ta zajistí kyselou reakci a ochrání rostliny před nadměrným odpařováním vody. Navíc poskytne další ochranu během mrazů. Rostliny tak budou kompletně chráněné a budou dělat váš domov krásnější.

Kde se bude vřesům dařit

Vřesům je dobře na slunném nebo mírně zastíněném stanovišti, ta silně zastíněná nesnášejí. Pokud máte zahrádku, můžete zřídit celé dekorativní vřesoviště. Výjimečně krásně bude vypadat v okolí bříz nebo jehličnatých stromů. Důležitá je v tomto případě správná příprava půdy. Pochopitelně platí stejná pravidla jako v případě, že vřes sázíte do truhlíku nebo květináče. Na zahradě je důležité vyměnit půdu asi do hloubky 15 centimetrů.

Zdroj fotografie: Pixabay

Vřesy vysazujte mělce, nemají totiž příliš vyvinutý kořenový systém. Myslete však na to, že jednotlivé rostliny by měly být minimálně 25 centimetrů od sebe, protože se často rozrůstají do šířky. I do zahrádky je vhodné si připravit kůru jehličnanů, kterou použijete na mulčování. Jak již bylo zmíněno, kůra bude bránit odpařování vody. Navíc také poskytne rostlinám ochranu před mrazem. A jako bonus pak při rozkladu zásobí hlínu cenným humusem.

Zajímá vás, jaký je rozdíl mezi vřesy a vřesovci a jaké speciální podmínky potřebují? Tento návod vám to prozradí