Suchomilné květiny, které dokážou trvale ozdobit vaši zahradu i v dlouhém období sucha

                   

Ponejvíce v několika posledních letech příroda většině zahrádkářů ukázala, co dokážou dlouhá období sucha v letních měsících. Kdo má to štěstí a zahradu má na dosah, zachraňuje své rostliny zálivkou. Problém nastává, když mizí i veškeré zásoby ve studnách. Pak je úplně jedno, jestli máte zahrádku u domu, nebo na ni dojíždíte. Trpí suchem tak jako tak. S úrodou nic moc udělat nelze, ale alespoň v okrasné části můžete vysadit suchomilné květiny.

Kokarda má pestré květy, které ozdobí každou zahradu

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pestré květy kokardy se v posledních letech v českých zahradách objevují stále častěji. Může to být letnička nebo trvalka, záleží, který druh zvolíte. Tato suchomilná rostlina původně pochází ze Severní Ameriky. Dobře se jí daří v propustné půdě. Období, kdy zdobí zahradu svými květy, lze prodloužit tím způsobem, že odstřihnete ty odkvetlé. Rostlinu tak vyprovokujete, aby vyhnala nová poupata. Takto může kvést ještě v období babího léta.

Levandule lékařská, francouzká Provence i u vás na zahradě

iZdroj fotografie: Depositphotos

Levanduli asi většina z vás dobře zná. Její typická vůně se pomocí vánku šíří do širého okolí a její drobné kvítky ve fialových odstínech zdobí dnes už nejednu zahrádku. Pro úspěšný růst potřebuje suchou a propustnou půdu. Výborně prosperuje na slunném stanovišti. Ten, kdo ji ještě ve své zahradě nemá, si ji může vypěstovat ze semínek, pomocí řízků, nebo pouze přesadit do své zahrádky už dospělou rostlinu zakoupenou v květináči.

Libora měňavá je suchomilná rostlina, která se převléká do jiných barev

iZdroj fotografie: Depositphotos

Od května až do konce října mohou nezaměnitelné květy této rostliny zdobit svým půvabem kteroukoli zahradu. Pochází z tropických oblastí v Jižní Americe a v Africe. Její příjemnou citrusovou vůni ucítíte pokaždé, když mezi prsty rozemnete utržený list. Jedná se o léčivou rostlinu, která dokáže pomoci s mnoha častými neduhy. Miluje slunce a sucho snáší velmi dobře.

Verbena je pestrobarevná balkonovka, která zaujme

iZdroj fotografie: Depositphotos

Svůj původní domov má v Jižní Americe. I v našich podmínkách se jí ale daří dobře. Má v oblibě polostín a přemíra vláhy u ní může být příčinou plísňových chorob. Je poměrně náročná na živiny a vyloženě sucho také nesnáší moc dobře. Vzhledem k tomu, že se však pěstuje v truhlících na balkoně, by její mírná a pravidelná závlaha neměla znamenat tak neřešitelný problém. Odmění se výraznými květy, které nenechají nikoho chladným.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články