Teď je správný čas na množení hortenzií: V půdě s perlitem se bude řízkům skvěle dařit

Jednoduchý způsob množení hortenzií vám může ušetřit peníze i čas. Stačí, když si na pomoc přizvete oblíbený provzdušňující perlit.

co dělat, aby hortenzie kvetly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při množení hortenzií je nezbytné vybírat zelené jednoleté řízky, nikoliv dřevnaté stonky. Tyto mladé řízky mají nejlepší potenciál pro zakořenění a zdravý růst. Každý řízek by měl mít minimálně tři pupeny. Počítáno od vrcholu, seřízněte těsně pod nejnižším pupenem a ponechte přibližně 1 cm stonku pod posledním pupenem. Délka řezu by měla být menší než 15 cm. Vyhněte se příliš dlouhým řízkům, protože by nemusely úspěšně zakořenit.

Úloha perlitu při množení hortenzií

Perlit je lehký, přirozeně se vyskytující vulkanický minerál, který má pozoruhodné vlastnosti prospěšné pro množení rostlin:

  • Neutrální pH: Perlit má neutrální pH, takže je vhodný pro širokou škálu rostlin včetně hortenzií. Jeho neutralita zajišťuje, že se v substrátu nevytvářejí kyselé nebo zásadité podmínky, které by mohly být škodlivé pro vývoj kořenů.
  • Vynikající drenáž: Perlitové granule mají schopnost absorbovat a zadržovat vlhkost a zároveň umožňují odtok přebytečné vody. Tato vlastnost je klíčová pro zabránění přemokření půdy, které může vést k hnilobě kořenů u nově množených řízků hortenzií.
  • Lepší provzdušňování: Perlit zlepšuje provzdušnění půdy, čímž zajišťuje dostatečný přísun kyslíku ke kořenům.
  • Zadržování živin: Perlit dokáže účinně zadržovat a uvolňovat živiny. Tato schopnost prodlužuje dostupnost základních živin pro vyvíjející se kořeny hortenzie, čímž podporuje silný a zdravý růst.
  • Snadná manipulace: Při smíchání perlitu se substrátem pro výsadbu vznikne lehké a dobře provzdušněné médium. To nejen usnadňuje výsadbu a manipulaci s řízky, ale také usnadňuje šetrné přesazování bez narušení jemného kořenového systému.
  • Odolnost vůči chorobám: Perlit neobsahuje toxické chemikálie a přísady, takže je bezpečnou volbou pro množení rostlin.

Použití perlitu při množení hortenzií

Smíchejte perlit s preferovaným substrátem pro výsadbu. Snažte se vytvořit směs, která zajistí dobrou drenáž a provzdušnění a zároveň udrží vlhkost. Obvyklý poměr je 1 díl perlitu na 2 nebo 3 díly substrátu. Poté vezměte vybrané řízky hortenzie a namočte jejich konce do práškového zakořeňovacího hormonu, abyste podpořili vývoj kořenů. Pomoci vám může i obyčejný banán.

Kdy prořezávat hortenzie iZdroj fotografie: Pixabay
Hortenzie patří právě mezi velmi oblíbené okrasné dřeviny – jejich sazenice však bývají v obchodech obvykle poměrně drahé

Vložte řízky do směsi perlitového substrátu a dbejte na to, aby byl alespoň jeden pupen pod povrchem a aby byl stonek stabilní. Mladé rostlinky jemně zalijte, aby se kolem nich usadila směs perlitu, a nakonec je umístěte na dobře osvětlené místo s nepřímým slunečním světlem. Směs perlitu a substrátu udržujte trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. Jakmile řízky zapustí silné kořeny, přesaďte je na trvalé místo v zahradě a dbejte na to, abyste přitom nepoškodili jemný kořenový systém.

Jak na řez hortenzií – s tímto jednoduchým postupem ho zvládne i úplný začátečník

Jaké jsou vaše triky pro množení okrasných dřevin?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články