Teď je správný čas: Zasaďte mochničku trojčetnou a zahradu zaplaví tisíce květů

Mochnička trojčetná je ideálním kandidátem pro všechny zahrady, které mají rády barvy a opravdu nenáročnou údržbu.

Teď je správný čas: V říjnu zasaďte mochničku, zahradu zaplaví tisíce květů i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S podzimem a padajícím listím se mnoho zahrádkářů věnuje přípravě zahrady na chladnější měsíce. Existuje však jedna odolná a okouzlující rostlina, které se daří v říjnu i listopadu – mochnička trojčetná. Tato robustní trvalka nejenže odolává mrazu a suchu (jak píše například web Dům a zahrada), ale také zdobí zahradu tisíci nádhernými květy.

Seznamte se s mochničkou

Mochnička trojčetná (Waldsteinia ternata), člen čeledi Rosaceae, je odolná trvalka, která se často vyskytuje v lesích. Tato rostlina se svými třpytivě žlutými květy a jemnými zelenými listy dodá každé zahradě nádech elegance. Co ji skutečně odlišuje, je její pozoruhodná odolnost, protože se jí daří i v mrazech a suchu, což z ní činí cenný doplněk vaší zahrady. A platí to i pro mnoho jejích příbuzných, například pro oblíbenou mochničku bílou (více se o ní dočtete na stránkách Wikipedia), kterou mám v oblibě já.

Mochnička je všestranná rostlina, která se dokáže přizpůsobit různým podmínkám pěstování. Ačkoli leckdy roste na slunných místech, nejlépe se jí daří v polostínu, což z ní činí vynikající volbu pro zastíněná místa ve vaší zahradě. „Vysaďte ji pod stromy nebo na místa, kam dopadá filtrované sluneční světlo,“ radí Michaela N. z Oder.

Kdy mochničku nejlépe vysadit

Svěřit ji zemi můžete během října a listopadu. Výsadba v těchto měsících umožní rostlině vytvořit kořenový systém před tuhou zimou. A kam? Je to skoro jedno. Tato odolná rostlina není příliš náročná na typ půdy. Dává však přednost té dobře propustné. Pokud je vaše zahradní půda těžká a má tendenci zadržovat vodu, zvažte její doplnění organickou hmotou, abyste zlepšili odvodnění.

Myslete však na to, že rychle roste a může se během jedné sezóny rozšířit na poměrně velké plochy. Aby měla dostatek prostoru pro svůj růst, rozmístěte rostliny asi 12 až 18 cm od sebe. Jak je to s zálivkou? Mochnička je poměrně odolná vůči suchu, ale v suchých měsících může vyžadovat občasnou zálivku. „Buďte opatrní, abyste ji nepřelévali, protože je náchylná k hnilobě kořenů,“ doplňuje ještě čtenářka Michaela.

Pokud chcete, aby na jaře vaše zahrada opravdu prokoukla, musíte na ni právě teď zasadit ty správně květiny – mochnička je perfektní iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete, aby na jaře vaše zahrada opravdu prokoukla, musíte na ni právě teď zasadit ty správně květiny – mochnička je perfektní

Čím vás mochnička potěší

Mochnička trojčetná je proslulá svými nádhernými zlatými květy, které se objevují v červnu a vymalují vaši zahradu doslova mořem žluté barvy. Tyto zářivé, veselé květy lákají opylovače a dodají vaší zahradě živý a ekologický rozměr. Výsadba této rostliny se tedy rozhodně vyplatí. Mezi další oblíbené trvalky, na které nedáme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři dopustit, je i hortenzie latnatá nebo bergénie. Určitě je také vyzkoušejte, nezklamou vás.

Na jaké trvalky nedáte na zahradě dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články