Skromná trvalka bergénie: Poroste téměř všude, nevyžaduje skoro žádnou péči

Nenáročná, otužilá a stálezelená – bergénie poroste i tam, kde by to jiné rostliny dávno vzdaly. Za několik maličkostí vám však bude vděčná.

Růžové květy bergénie i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Spousta zahrádkářů – především těch, co jezdí na zahradu převážně o víkendu – vyhledává okrasné rostliny, které jsou na pěstování nenáročné a mají minimální nároky na zalévání či hnojení. V ideálním případě jde o trvalky. Všechny tyto požadavky splňuje bergénie, která dobře snáší mráz i horko. Existuje několik druhů, na českých zahradách nejčastěji spatříte bergenii srdčitolistou (Bergenia cordifolia), která ke svému názvu přišla díky tvaru svých velkých listů.

Bergénie – otužilá krasavice z Asie

Nenáročnou rostlinu pro její vlastnosti a vzhled ocení také začínající pěstitelé. Bergénie k nám přicestovala z asijských hor, takže zvládne i méně příznivé podmínky. Kromě srdcovitých listů jsou pro ni typické kalichovité květy růžové barvy, jež kvetou nejčastěji v dubnu a květnu. Rostlina však bude dělat parádu po celé vegetační období svými velkými a silnými listy, které se na podzim zbarví do červeno fialova. Bergénie vytváří rozsáhlé a mohutné trsy a dorůstá výšky až 60 cm.

Kde pěstovat bergenii srdčitolistou

Skromná trvalka si poradí všude, kde ji zasadíte. Hodí se na skalku i klasický záhon. Pěstovat ji lze i v dostatečně velkém květináči na balkoně či terase. Záleží-li vám na tom, aby kvetla co nejbohatěji, dopřejte bergenii slunné místo. Sázejte ji ve větších rozestupech od jiných rostlin, kterým by mohla ubírat živiny. Bergénie poroste na každém typu půdy, nejlépe jí však bude v propustném a humózním substrátu. Důležité je hlavně to, aby země nebyla trvale přemokřená, což by mohlo vést ke vzniku plísní. Jinak na choroby a škůdce netrpí.

Bergénie, purpurový list iZdroj fotografie: Pixabay

Bergénie se odvděčí za minimální péči

Vděčná bergénie bude krásná i v případě, že jí nevěnujete žádnou zvláštní péči. Pokud však nepřeskočíte několik jednoduchých kroků, bude kvést bohatěji. Na jaře z rostliny odstraňte hnědé a suché listy a stonky, bude rychleji růst. Po odkvětu také odstraňte suché květní kalichy. Bergénii není nutné přihnojovat, jen občas jí můžete dopřát trochu domácího hnojiva, například kopřivové jíchy. Také zalévat stačí jen za dlouhodobého horka a sucha. Na zimu lze rostlinu zamulčovat kůrou nebo slámou, abyste ochránili kořeny před mrazem.

Rozmnožit si ji můžete jednoduše

Chcete-li si bergénii namnožit nebo se o ni s někým podělit, není to žádný problém. Starší rostliny se množí jednoduše dělením trsů na podzim. Množit ji můžete ale také pomocí řízků, ideálně na jaře, kdy nejlépe zakořeňují. Pěstovat se dá rostlina i ze semen, pokvete ale až po několika letech. Sama se bergénie rozmnožuje vypouštěním oddenků, které časem mohou vytvořit koberec tlustých, stálezelených listů.

Podívejte se, jak na správné množení trvalek dělením.

Které nenáročné trvalky jsou vašimi favority?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články