Tříbarevná hortenzie proniká z prestižních výstav do českých zahrad. Jak ji pěstovat, aby měla výstavní květenství?

                   

Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) ‚Pinky Winky®‘ je označována za jednu z nejkrásnějších odrůd hortenzií vůbec. Jde o poměrně velkou novinku. Na trhu se totiž objevila teprve v roce 2003 a jako všem čerstvým kultivarům i jí nějakou dobu trvalo, než se osmělila a našla si cestu i mezi běžné pěstitele. Vyhledávají ji jak milovníci rarit, tak i ti, kdo chtějí na své zahradě pěstovat něco nenáročného, a přitom krásného.

Tři barvy hortenzie ‚Pinky Winky®‘

A v čem je tento okrasný keř tak unikátní? Barva jeho květů se mění podle stáří. Ve spodní části laty najdete květy tmavě růžové, leckdy dokonce až červené. Ve střední části budou spíše světle růžové a na samotné špičce bílé. K plnému vybarvení však potřebují hortenzie latnaté dostatek sluníčka a dobrou výživu. Květy se objevují od července až do září – tedy v době, kdy většina hortenzií už dávno odpočívá.

Latnaté hortenzie jsou nenáročné

Když se řekne hortenzie, vybaví si lidé většinou hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) s velkými kulovitými květenstvími rozličných barev. Ovšem hortenzie latnaté působí v tomto směru o něco nenápadněji. Ale co jejich květy ztrácí na šířce, mohou naopak dohnat na výšce – 20 centimetrů není pro ty největší odrůdy žádným problémem. A právě mezi ně se řadí i hortenzie latnatá ‚Pinky Winky®‘.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A ještě jednu výhodu tento typ hortenzií má – jde o opravdu nenáročné krásky, které se vám uchytí prakticky všude. Ke spokojenosti potřebují jen málo – přiměřeně sluníčka a kyselý substrát. Patří totiž mezi kyselomilé rostliny podobně jako například borůvka, rododendron, měsíček lékařský, begonie, klikva, okrasný dub, magnolie, azalka, okrasná trnka, brusinka, jehličnany nebo vřesovec a vřes.

Jak pěstovat hortenzii latnatou

Jde o okrasný keř, který na na zahradě pro sebe „uloupí“ trochu více místa. Může totiž dorůst až do výšky okolo 1,5 metru a podobný prostor zaujme i na šířku. Ovšem hortenzie latnatá ‚Pinky Winky®‘ se nebrání ani tvarování, takže ji lze bez potíží vysadit například ve formě živého plotu. Tento úkon lze provést téměř kdykoli – buď na jaře (od března do května), nebo na podzim (od září až do zámrzu).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kontejnerové stromky však lze vysazovat po celý rok. Jde o mrazuvzdorné rostliny, takže nepotřebují žádnou zimní ochranu. V prvních dvou letech je však vhodné kmínek přihrnout až do míst, kde se začíná větvit, kompostem nebo rašelinou. Budete tak mít jistotu, že vaše hortenzie přežijí i ty nejkrutější mrazy.

Výběr správného stanoviště a řez

Není bez zajímavosti, že květenství této hortenzie vyrůstá na opravdu pevných stoncích. Nemusíte se tedy bát prudkého deště ani jiných rozmarů počasí. A hortenzie latnatá ‚Pinky Winky®‘ se nebojí ani větru, takže ji nemusíte chránit před rozmary počasí. Květy se objevují na nových výhonech, takže není problém brzy zjara (přibližně do poloviny dubna) sestřihnout všechno staré dřevo, a dát tak rostlině žádaný tvar.

Dobré rady pro pěstování

A pamatujte si rovněž, že tato hortenzie patří v rámci skupiny k těm nejpomaleji rostoucím. Rychle „hotový“ živý plot tak z ní mít rozhodně nebudete. A hodí se i pro pěstování v květináči, takže vám radost udělá i ve chvíli, kdy nemáte k dispozici zahradu, ale jen balkon nebo terasu. Za sucha pak vyžaduje pravidelnou zálivku, a to nejlépe odspodu (ke kořenům je vhodné zapustit plastovou trubku a vodu lít jejím prostřednictvím).

Které okrasné keře pěstujete na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články