Už žádné plísně na růžích, jednoduše se dají zničit za pomoci síranu měďnatého

Šedý nebo bílý povlak na růžích patří mezi velmi obávané problémy, pomůže vám proti němu síran. Je levný a dobře se aplikuje.

Čím hnojit růže v září: Díky dřevěnému popelu přežijí i mrazy i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Objevily se vám na růžích šedé nebo bílé skvrny s jakoby sametovým povrchem? Řada lidí je považuje za plíseň, ale ve skutečnosti jde o padlí. Pokud nebudete jednat hned, můžete o své vzácné rostliny rychle přijít.

Jak poznat padlí na růžích

Padlí vypadá jako bílý povlak, který se obvykle jako první objevuje na poupatech. Pokud se s výskytem tohoto onemocnění potýkáte, snažte se dbát na udržování růžových keřů v suchém prostředí. Zalévejte je proto raději větším množstvím vody, ale méně často. Také odstraňujte opadané listy a květy, aby se nemohly stát zdrojem infekce.

Sáhnout samozřejmě můžete i po postřiku – nejlepší doba pro postřik růží je brzy na jaře. Tedy ve chvíli, kdy se první známky chorob a škůdců teprve objevují. Poté lze postřik provádět pravidelně (například jednou za 14 dní) v závislosti na konkrétní situaci, jak radí web FcBenov.

Nejúčinnějšího ochránce růží prodávají v lékárně: Žádný strach – není drahý, ochrání před všemi nemocemi a svou práci odvede na 110 %

Pomůže síran měďnatý

Při výběru postřiku na růže je důležité vybrat takový, který je vhodný pro daný typ růže a dané onemocnění nebo škůdce. První pomocí z domácích zásob může být postřik z jedlé sody (5 lžic na jeden litr vody) nebo mýdlový roztok (50 gramů tekutého mýdla na 2 litry vody). Skvělým pomocníkem je také síran měďnatý – na 10 litrů vody vám bude stačit 5 gram této látky. Hotový roztok pak aplikujte jako postřik každé 3 dny, dokud obtíže neustoupí.

Pozor na další choroby

A tento prostředek se hodí i na černou skvrnitost způsobenou houbou Diplocarpon rosae. První příznaky černé skvrnitosti obvykle vypadají jako drobné černé tečky na listech, a vznikají často ve vlhkém nebo mokrém prostředí (tedy po dešti nebo uprostřed koruny keře). S postupující chorobou se tyto skvrny zvětšují, listy žloutnou a předčasně opadávají.

rozkvetlá růže, květy iZdroj fotografie: Depositphotos
Růže patří mezi poměrně choulostivé rostliny. Aby se jim však dobře dařilo, pak sáhněte po šikovném pomocníkovi – síranu

To může rostlinu stresovat a snižovat její vitalitu a potenciál ke kvetení, podle webu TakToJeNášSvět se tak se zásahem rozhodně nevyplácí otálet. A nezapomeňte ani na hnojení. Nemocným růžím značně prospěje dusík, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve (a já to rozhodně mohu potvrdit).

Návod na správný řez a hnojení růží

Jak se o své růže staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články