Růže je potřeba v dubnu pohnojit hnojem, pokvetou pak až do zimy

Hnůj není perfektním hnojivem pouze pro užitkovou zahradu. Naopak, dokáže pomoci například i růžím.

Jaro znamená prořezávání růží: Ignorace tohoto úkonu není dobrá i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Růže jsou na zahradách po celém světě velmi oblíbené. Aby však tyto nádherné květiny hojně kvetly a zdobily vaši zahradu až do příchodu zimy, je u nich nezbytné správné hnojení. To zvládne i obyčejný hnůj.

Využití síly hnoje pro růže

Organická hnojiva, jako je drůbeží trus a kravský nebo koňský hnůj, poskytují podle webu Růže těmto rostlinám všechny základní živiny, které potřebují k silnému růstu a bohatému kvetení. „Doporučuji v dubnu zapravit do půdy hnůj a dodat tak růžovým keřům bohatý zdroj dusíku, fosforu a draslíku. Pomalu se rozkládající hnůj jim zajišťuje stálý přísun živin po celou vegetační sezónu,“ radí paní Andrea L. z Loučně, která Chalupářům-Zahrádkářům v minulosti radila třeba i s péči o oblečení a s odstraňováním skvrn.

Jak na správné hnojení

Pro optimální růst a vývoj je zásadní najít rovnováhu mezi organickými a minerálními hnojivy. Web PrimaRady doporučuje střídání fosforových, draselných a dusíkatých hnojiv. Já to dělám stejně a mohou potvrdit, že tenhle postup vede k opravdu bujnému olistění a bohatému kvetení. Rozhodně ho tedy můžu doporučit.

Když růže nekvetou, vsaďte na fosfor

Fosforovo-draselná hnojiva hrají klíčovou roli při stimulaci tvorby květů u růží a podporují rozvoj bohatých a živých květů. Velmi se osvědčuje také aplikace humátu sodného – stimulátoru růstu – doplněného dusičnanem vápenatým (samozřejmě ještě před začátkem kvetení), který poskytuje růžím potřebné živiny pro podporu tvorby poupat a zvýšení kvality květů.

Kdy hnojit růže

Při hnojení růží je rozhodující načasování. V dubnu, kdy se vegetační období rozbíhá a růže začínají aktivně růst, je pro aplikaci hnojiva ideální doba. Získají totiž všechny základní živiny, které potřebují k tomu, aby se jim dařilo po celé léto až do podzimu. Těšit se tak můžete nejenom na silný růst, ale samozřejmě i na bohaté kvetení.

Jak na péči o růže po zimě

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o růže?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články