Už žádné skvrny na oblečení, všechny je odstraní sklenice mléka

Mléko není jen perfektním zdrojem vápníku pro lidi i rostliny. Při správném použití vám může pomoci i s péčí o oblečení.

Orchidej pokvete po celý rok, stačí jí dopřát obyčejné mléko i Zdroj fotografie: Bestalex / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na první pohled by se mohlo zdát, že mléko je nepravděpodobným kandidátem na odstraňování skvrn, ovšem není tomu tak, jak píše web Blesk. Klíčem k jeho čisticímu umění je ovšem jeho jedinečné složení.

Jak mléko odstraňuje skvrny

Mléko, bohaté na enzymy a tuky, funguje jako přírodní emulgátor, který dokáže rozložit a odstranit různé skvrny z vláken tkanin. Od barevných skvrn od letního ovoce až po náhodné kapky kávy – mléko s těmito látkami interaguje, rozpouští je a pomáhá je odstraňovat.

Chutné karamelové mléko jako domácí lék při nachlazení a kašel

Skvrny od ovoce

Použijte buď zkyslé mléko (to doporučuje například web Cleany) nebo to smíchané s trochou citronové šťávy. Oblečení do vybrané tekutiny prostě ponořte, nechte přes noc působit a ráno vše vyperte jak obvykle. Po skvrně nebude ani stopa.

Znovuzrození pro většinu plodin: I ty polomrtvé ještě zachrání sklenice mléka iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se na svém oblečení potýkáte s opravdu nevzhlednými skvrnami, vyzkoušejte ještě mléko. Leckdy pomůže lépe než prostředky z obchodu

Když vám ujede propiska

To však zdaleka není všechno. I skvrny od inkoustu, které jsou pro mnohé z nás noční můrou, lze účinně řešit právě s pomocí mléka. Stačí, když postižené místo potřete vatovým tamponem namočeným v mléce. Tím skvrnu postupně odstraníte (pokračujte v tom, dokud látka nebude zcela čistá). Nakonec svoje oblečení vyperte tak, jak jste zvyklí. Bohužel tenhle postup funguje jen na bavlnu a len – na viskóze jsem s ním nepochodila (tam ale propisku neodstranil ani profesionální čistič, bohužel). A co ještě mlékem vyčistit?

  • Čerstvé skvrny od vína: Mléko nalijte na skvrnu a po chvíli vysušte papírovou utěrkou.
  • Mastnota: Na mastné skvrny funguje také skvěle, tvrdí paní Andrea L. z Loučně. „Mléko naliju na mastnotu a pomocí zubního kartáčku drhnu tak dlouho, dokud skvrna nezmizí. Pak už stačí jen vyprat.“
  • Káva: Směs vody a mléka si poradí se skvrnami od kávy. Postačí vám roztok nanesený pomocí vatového tamponu, který po pár minutách snadno smyjete vodou i se špínou.

A pokud bojujete s nepříjemnými žmolky, vyzkoušejte podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů vyprání problematických textilií společně s vlhčenými ubrousky.

Jaké jsou vaše osvědčené „prací“ triky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články