Včely samotářky vám budou věrné, postavte jim bydlení na své zahradě

                   

Představte si včelu, která už odmítla být součástí úlové diktatury a pouhou dělnicí. Je to včela, která se rozhodla pro život bez roje, samostatně a svobodně. To je včela samotářka, která je druhově nejbohatší skupinou včel vůbec. Je důležitým opylovačem mnoha rostlin a často bývá v tomto směru efektivnější než její příbuzní z úlu. Především je ale věrná a po generace zůstává ve svém původním bydlišti, proto když jí vytvoříte domeček na své zahradě, bude neúnavně opylovávat vaše rostliny, ať se na okolních polích děje sebevětší řepková party.

Samotářky se o sebe postarají samy. Od nás vůbec nic nechtějí, jen stravu, kterou jim poskytneme svými zahradními výpěstky, a bydlení. To jim buďto můžeme koupit už hotové, anebo sami snadno vyrobit. O všechno ostatní se včelky postarají samy.

Domeček z dutinek

Bydlení pro včelky samotářky není nijak složitou záležitostí. Je jedno, jakým způsobem uplatníte svou kreativitu a hravost na vzhledu a velikosti domku, důležité je, aby obsahoval jakkoliv dlouhé, z jedné strany zaslepené dutinky o průměru 3 – 8 mm. To je jediný požadavek.

Mohou být vytvořeny z vyvrtaného dřeva, bambusu či jiných dutých stébel splňující požadavky na průměr, na materiálu nezáleží, stejně tak jako na jejich délce. Pokud dutinka není dostatečně dlouhá, včela jen naklade svá vajíčka do dutinky sousední. Pokud je naopak moc dlouhá, tak ji prostě nevyplní celou. Je samostatná, umí si poradit. Důležité ale je, aby dutinky nebyly průchozí skrz na skrz. 

Ale pozor, pokud bydlíte u lesa nebo nedaleko jiné „divočiny“, kde se vyskytují strakapoudi či další hmyzožraví ptáci, je nutné dutinky ochránit před jejich nájezdy. Tito ptáci umí včelí domky doslova vyplenit, vyklovou nejen přední části dutinek, ale umějí je z domků vyházet nebo je i odnést pryč. Proto je dobré předsadit před dutinky zhruba o 1 cm králičí drátěnku. Kupované domky často tuto ochranu obsahují také.

Samotářky jsou věrné a lepší než televize

Nejlepší na včelkách samotářkách je jejich věrnost svému domku. Jakmile se u vás jednou usídlí, získali jste báječnou sousedku na mnoho dalších let, možná i po generace. Navíc se zdržují ve své lokalitě i v případě, kdy se jejich kolegyně, včely medonosné, často nechávají zlákat bohatou nadílkou medu na přilehlém poli řepky či jiných kvetoucích plodin. Samotářka poctivě opyluje svoji domovskou zahrádku. Navíc je vysoce návykové pozorování jejich života v dutinkách. Můžete tomuto účelu domečky přímo přizpůsobit tím, že je vyrobíte buďto rozebíratelné, anebo dutinky vytvoříte ze skleněných průhledných trubiček. I bez toho jsou ale skvělými objekty na pozorování, a proto je dobrý nápad umístit jejich domečky někam, kde neuniknou vaší pozornosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články