Výborná metoda množení tújí: Postačí jedna jediná větvička

Aby byla vaše zahrada krásná a praktická, nemusíte utrácet velké peníze. Třeba plot z tújí si snadno vypěstujete vlastními silami.

Pokud si chcete užívat pohled na vlastní živý plot z tújí, nemusíte kupovat sazenice. Rostliny si jednoduše namnožíte z řízků. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Thuja je díky své nadčasové eleganci a pozoruhodné odolnosti již dlouho základem moderních zahrad. Tyto všestranné stálezelené rostliny poskytují soukromí a dodávají venkovním prostorům opravdu kouzelnou atmosféru. A vypěstujete si je snadno z řízků.

Výběr správné túje pro vaši zahradu

Mezi nesčetnými odrůdami tújí jsou dvě, které běžně zdobí naše zahrady: Thuja occidentalis a Thuja plicata. Oba druhy se vyznačují rychlým růstem a výjimečnou přizpůsobivostí, což z nich činí ideální kandidáty na množení.

Množení tújí z běžných řízků

Chcete-li se pustit do tohoto malého botanického dobrodružství, odebírejte polodřevité řízky z mladých větviček nejlépe koncem léta nebo začátkem podzimu (jarní množení je sice možné, ale bývá o něco méně úspěšné). Z řízků odstřihněte spodní jehlice a ponořte je do zakořeňovacího hormonu (jak doporučuje například web iRecept), přičemž dbejte na to, aby byla ošetřena pouze část určená k výsadbě.

Velmi jednoduchá a efektivní metoda množení tújí. Porostou násobně rychleji za zlomek ceny

Ideální prostředí pro pěstování mladých tújí

Řízky zasaďte do dobře propustného substrátu složeného z rašelinového mechu, písku, kokosového vlákna a perlitu. Při umísťování řízků berte v úvahu přirozený růstový vzorec tújí; vzpřímené druhy by měly být vysazovány rovně, zatímco plazivé druhy prospívají spíše při zasazení v mírném úhlu, jak radí web DesateroTváříOsobnosti. Řízky orientujte tak, aby byly co nejvíce vystaveny slunečnímu záření, a zajistěte, aby část, která byla na mateřské rostlině obrácena ven, směřovala na jih. Pomůže to jejich rychlému růstu, jak mi poradila moje známá zahradnice.

Po výsadbě řízky zalijte odstátou vodou a poskytněte jim stín, aby byly chráněny před stresem z přímého slunečního záření. V prvních týdnech je nejdůležitější pečující prostředí, které podporuje vývoj kořenů. Čím dříve řízky zakoření, tím lépe jsou připraveny odolávat stresovým vlivům prostředí.

Pokud si chcete užívat pohled na vlastní živý plot z tújí, nemusíte kupovat sazenice. Rostliny si jednoduše namnožíte z řízků. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud si chcete užívat pohled na vlastní živý plot z tújí, nemusíte kupovat sazenice. Rostliny si jednoduše namnožíte z řízků

Univerzální metoda pro zahradu

Podobnými metodami lze množit mnoho okrasných keřů a ovocných stromů, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Možnosti jsou neomezené – od kaliny přes hortenzie, šeřík až po různé ovocné keře a stromy.

Na další zajímavý způsob množení tújí se můžete podívat zde

Jaký plot máte na své zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články