Výsadba květin v září, aneb co vysadit, aby na jaře rozkvetla zahrada do překrásných barev

                   

Na jaře nevíte, kam dříve skočit a co dříve na zahradě udělat, aby vypadala k světu. Využijte proto poklidnějšího zahrádkářského podzimu a založte si květinovou zahradu už na podzim. Budete mít navíc dostatek času si promyslet umístění jednotlivých rostlin a vyřešit design květinové zahrady. Budete překvapeni, kolik druhů květin snese podzimní výsev. Výhodou nadto je, že zahrada vykvete o několik týdnů dříve než při jarní sadbě. Jak a co sázet v období od září do zimy?

Jak sázet rostliny na zimu

Podzimní výsadba květin se takřka od té jarní neliší, jen počasí bývá mnohem chladnější a nevyzpytatelnější. Právě s ohledem na počasí je tedy vhodné začít hned v září, nezabere vám to tolik času a příští rok se budete moci těšit z květinové zahrady dříve než obvykle. A kam na podzim květiny sázet? Výsev květin na zimu můžete provést do zamýšleného místa, kde si přejete rostliny mít, ale můžete proto vytvořit i speciální školku sazenic a na jaře přesadit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jednoletky vhodné pro výsadbu na zimu

Které jednoleté rostliny můžete na zimu vysázet? Mezi rostliny vhodné pro zimní výsadbu patří: koukol, hlaváček, hvězdnice, chrpa, zářivka, ostrožka, dvoutvárka, měsíček, krásenka, bytel, slézovec, černucha damašská, plamenka Drummondova, štětinec nebo sluncovka. Všechny tyto rostliny snesou podzimní výsadbu, budou dokonce mnohem odolnější a z barev se tak budete moci těšit po mnoho týdnů.

Trvalky vhodné pro výsadbu na zimu

Také trvalky lze s úspěchem sázet na podzim, začít lze už v polovině srpna, ale v případě, že nehrozí mrazy, lze vysazovat až do listopadu. Vhodné je půdu dobře zrýt, zahnojit kompostem nebo granulovaným hnojivem. Vysázené trvalky jsou většinou odolnější vůči chorobám, dokonce díky podzimní výsadbě mohou začít kvést už v prvním roce. U trvalek si dejte také pozor na hustotu výsadby a nevysazujte příliš hustě, až se rozrostou, neměly by dostatek místa. A jaké trvalky sázet na podzim? Chybu neuděláte při zasazení: orlíčku, huseníku, barevných kokard, kamzičníku, karpatského zvonu, levandule, čemeřic, řebříčku nebo tařiček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články