Vysejte si měsíček lékařský ještě teď. Podzimní výsev vám jeho účinky zprostředkujte mnohem dříve než obvykle

                   

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je na našich zahrádkách pěstován opravdu často. Je to totiž velmi významná léčivá rostlina, původem pravděpodobně někde z jihu Evropy či Orientu. Během léta vykvétá nádhernými oranžovými květy, které nám poskytnou i množství léčivých účinků. A čím dříve ho vysijete, tím více jich získáte.

Podzimní výsev měsíčku lékařského

Této bylince totiž mrazy nijak nevadí. Takže pokud si schováváte semínka měsíčku na příští sezónu, bez problémů je uplatníte ještě i teď. Stačí k tomu málo – slunné místo a vhodná propustná půda, nejlépe s příměsí písku. Lehce ji prokypřete a nic dalšího už vlastně nebude třeba. Nyní už stačí jen vzít semínka měsíčku a jednoduše je vysít. A jak na to? Jednoduše je rozhoďte na povrch upraveného záhonu a lehce zahrňte zeminou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nic dalšího už dělat nemusíte. Sama tu vydrží bez jakékoliv ochrany až do jara, kde při prvních teplých paprscích slunce vyklíčí a vzápětí vystrčí nad povrch záhonu zelené hlavičky lístků. Pokud ovšem bydlíte v podhůří, doporučujeme přece jen záhon zakrýt trochou mulče. Použít můžete kůru stromů, posekanou trávu, seno, spadané listí anebo jemnou dřevní štěpku.

Jednoduchý výsev měsíčku na zahradě

Ale věděli jste, že se sběrem semen nemusíte vůbec obtěžovat? Ba právě naopak. Bohatě vám totiž stačí, když na podzim posečete odkvetlé natě se semeny a rozhodíte je na povrch záhonu, kde chcete tuto bylinku pěstovat i příští rok. Vytvoříte tak v jednom kroku i šikovný mulč, kterým celý záhon přikryjete. Na jaře (nejpozději do poloviny května) pak už stačí jen uschlé natě odklidit a máte vystaráno.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vhodní sousedé pro pěstování měsíčku

Měsíček lékařský se však neuplatní jen v domácí lékárně – na zahrádku vám přiláká i motýly a včely. A pokud chcete život hmyzu na zahradě podpořit, vsaďte i na další vhodné medonosné rostliny. Jde například o:

  • třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea)
  • levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia)
  • zavinutku podvojnou (Monarda didyma)
  • dobromysl obecnou (Origanum vulgare)
  • plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)
  • mateřídoušku úzkolistou (Thymus serpyllum)

Ty všechny s měsíčkem navíc velmi dobře rozumí, takže je všechny můžete pěstovat na jednom záhoně. A to se rozhodně vyplatí.

Mají na vaší zahrádce také místo bylinky nebo se soustředíte spíše na její okrasnou část?

Chcete využít léčivé účinky měsíčku na maximum? Naučte se, jak se vyrábí měsíčková mast domácí a pleťová voda
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články