Nesmrtelné květiny, které rostou ve stínu a vyžadují nenáročnou údržbu

I když se vaše zahrada právě nekoupe ve slunečních paprscích, můžete se těšit mnoha nádhernými květy. Stačí zvolit správné druhy.

i Zdroj fotografie: Downtowngal / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mnoho lidí si myslí, že nádherně rozkvetlé záhony jsou výsadou jen slunných záhonů. Ale není to pravda, mnoho květin roste i ve stínu a dokonce zde i nádherně kvetou. Musíte si jen vybrat ty správné druhy, které si s nedostatkem slunečního světla umí poradit.

Hortenzie zahradu skvěle ozvláštní

Prvním favoritem pro nádherně rozkvetlou stinnou zahradu je rozhodně hortenzie řapíkatá alias hortenzie pnoucí (Hydrangea petiolaris). Nabídne různě zbarvené květy uspořádané v latách, které na rostlině opravdu dlouho vydrží. Stačí jen správný střih a každý rok pokvete stejně bohatě.

Vsadit lze i na kvetoucí liánu

Zaměřit se můžete i na kvetoucí liány, jako je například zimolez Heckrottův (Lonicera heckrottii). Jeho květy jsou nádherně zbarvené a voní po sladkých bonbónech. Pokud chcete, aby dobře vynikly, zkombinuje ho například s břečťanem popínavým (Hedera helix), který má krásně tmavě zelené listy.

Trojčetka vytvoří kvetoucí koberec

Trojčetka (Trillium) je opravdu krásná a málo známá květina. Musíte ji však vysazovat ve skupinkách, jinak její květy nevyniknou. Rozkvétají ve stínu a vypadají jako malé bílé hvězdičky. Květy se objevují po celou sezónu a není třeba ty odkvetlé odstraňovat. Z trojčetky se tedy můžete těšit opravdu dlouho

iZdroj fotografie: Pixabay

Popínavky vhodné do polostínu

Existují však i další druhy, které vám mohou zahradu prozářit barvami. Nádherná je například akébie pětičetná (Akebia quinata). K sehnání jsou i kultivary s velmi tmavými květy, jež vypadají opravdu nevšedně. Různě zbarvené květy má i plamének horský (Clematis montana), jež je rovněž k mání v mnoha barvách.

Rád své květy vypíná na slunce, ovšem jeho kořeny musí být vždy ve stínu nebo v polostínu, což mu na zahradě dává velké možnosti. Ze stinných míst totiž může vyrůstat, ale krásně pokvete třeba na slunné stěně. Skvěle ho doplní také tunbergie (Thunbergia), které se říká také černooká Zuzana. Skvěle poroste i v nádobách.

Jaké jsou vaše tipy na rostliny kvetoucí ve stínu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články