Zajistěte si bohaté kvetení macešek díky léty prověřené strategii

Macešky patří k nejatraktivnějším a nejméně náročným druhům květin na našich zahradách. Víme, co jim dopřát, aby se jim u vás doma dařilo.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Tyto půvabné květiny s oblibou pěstovaly už naše babičky. Jejich vyšlechtěné formy umí být poměrně náročné, obyčejné druhy však tolerují i značně velké pěstitelské přešlapy. Dařit se jim bude jak na záhonku, tak v truhlících nebo květináčích na terasách a parapetech. Co tedy potřebují?

Slunce a dostatek živin macešky ocení

Také nedáte na tyto krasavice dopustit? Pak vás nejspíš nepřekvapí, že maceška zahradní (Viola × wittrockiana) patří k nejprošlechtěnějším druhům okrasných květin na světě. Nabídne nesčetné množství barev i velikostí květů a jako bonus ji v první polovině pěstitelské sezóny seženete snad na každém rohu. Získané rostliny vysazujte na slunné místo s mírně jílovitou a úrodnou půdou.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Pěstování ze semen je nutné začít už na jaře, ovšem sazeničky těchto květin můžete klidně vysazovat i uprostřed léta. Ovšem zatímco v úvodu pěstitelské sezóny se obejdou téměř bez vaší péče, letní vedra jim nesvědčí. Upřednostňují mírnou zálivku (přemokření maceškám škodí více než přeschnutí), a to nejlépe každý den.

Soustřeďte se na správné hnojení

Dostatek živin je pro bohaté kvetení macešek velmi důležitý. Jak tedy v tomto ohledu neudělat chybu? Pamatujte si, že potřebují zejména fosfor a draslík, naopak nadbytek dusíku je pro ně škodlivý. Macešky tedy nikdy nehnojte kupříkladu čerstvým hnojem. Pokud ho chcete použít, měl by si nejdříve přibližně rok pobýt pod vrstvou kompostu.

Zdroj fotografie: Pixabay

Minerální hnojiva aplikujte nejlépe během kvetení. Na zimu pak macešky zakryjte chvojím nebo je (ve velmi chladných oblastech) přímo přeneste do květináče a zazimujte ve studeném skleníku. Opravdu to stojí za to, odvděčí se vám za to příští rok, však uvidíte.