Zajistěte si bohaté kvetení macešek díky léty prověřené strategii

                   

Tyto půvabné květiny s oblibou pěstovaly už naše babičky. Jejich vyšlechtěné formy umí být poměrně náročné, obyčejné druhy však tolerují i značně velké pěstitelské přešlapy. Dařit se jim bude jak na záhonku, tak v truhlících nebo květináčích na terasách a parapetech. Co tedy potřebují?

Slunce a dostatek živin macešky ocení

Také nedáte na tyto krasavice dopustit? Pak vás nejspíš nepřekvapí, že maceška zahradní (Viola × wittrockiana) patří k nejprošlechtěnějším druhům okrasných květin na světě. Nabídne nesčetné množství barev i velikostí květů a jako bonus ji v první polovině pěstitelské sezóny seženete snad na každém rohu. Získané rostliny vysazujte na slunné místo s mírně jílovitou a úrodnou půdou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pěstování ze semen je nutné začít už na jaře, ovšem sazeničky těchto květin můžete klidně vysazovat i uprostřed léta. Ovšem zatímco v úvodu pěstitelské sezóny se obejdou téměř bez vaší péče, letní vedra jim nesvědčí. Upřednostňují mírnou zálivku (přemokření maceškám škodí více než přeschnutí), a to nejlépe každý den.

Soustřeďte se na správné hnojení

Dostatek živin je pro bohaté kvetení macešek velmi důležitý. Jak tedy v tomto ohledu neudělat chybu? Pamatujte si, že potřebují zejména fosfor a draslík, naopak nadbytek dusíku je pro ně škodlivý. Macešky tedy nikdy nehnojte kupříkladu čerstvým hnojem. Pokud ho chcete použít, měl by si nejdříve přibližně rok pobýt pod vrstvou kompostu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Minerální hnojiva aplikujte nejlépe během kvetení. Na zimu pak macešky zakryjte chvojím nebo je (ve velmi chladných oblastech) přímo přeneste do květináče a zazimujte ve studeném skleníku. Opravdu to stojí za to, odvděčí se vám za to příští rok, však uvidíte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články