Zkušení zahradníci vážou na své růže žluté stuhy. Jednoduchý úkon odežene všechny mšice

Přirozená ochrana růží před mšicemi není tak obtížná, jak by se mohlo zdát. Stačí jen použít obyčejnou žlutou stuhu.

Žluté stuhy na růže se vyplatí uvázat už na počátku jara i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růže (Rosa) jsou krásné květiny oblíbené po celém světě pro své krásné barvy a jedinečnou vůni. Bohužel jsou velmi náchylné k působení různých druhům škůdců a také k chorobám. Velký problémem jsou v sezóně hlavně mšice. Jsou to malí hmyzí škůdci, kteří se živí šťávami z rostlin a mohou růže rychle poškodit. A navíc přenáší i různé nemoci. Existuje několik způsobů, jak lze růže chránit proti mšicím, ale jedním z těch nejúčinnějších je vázání žlutých stuh.

Proč vázat stuhy na růže

Vázání žlutých stuh na růže je účinnější, než se na první pohled zdá. Mšicím jako takovým jsou sice tyhle dekorace „ukradené“, ovšem totéž nelze říct o jejich úhlavních nepřátelích – slunéčkách sedmitečných. Ty žlutou barvu přímo milují a pokud je na růže tímto způsobem nalákáte, rychle se postarají i o přítomné mšice. Ještě předtím však můžete počet toho hmyzu částečně zredukovat některým z ověřených postřiků, aby měly slunéčka jednodušší práci.

Proč jsou mšice nebezpečné

Tento hmyz připravuje růže o sílu, a díky svému pohybu může přispívat i k přenosu některých nemoc. Mezi ty nejzávažnější patří:

  • Rez růžová jíž způsobuje houba Phragmidium mucronatum
  • Černá skvrnitost listů růže (Diplocarpon rosae)
  • Šedá hniloba – houbové onemocnění způsobené působením patogenu z rodu Botrytis cinerea
  • Padlí růžové, které je způsobeno houbou Sphaerotheca pannosa var. Rosae
Žluté stuhy na růže se vyplatí uvázat už na počátku jara iZdroj fotografie: http://chalupari-zahradkari.cz/wp-content/uploads/2022/06/ruze-skvrnist.jpg

Zejména padlí může být velmi nebezpečné. Nepostihuje totiž jen růže, ale i celou řadu dalších rostlin. Jde například o astry, floxy, ostrožku či vlčí bob mnoholistý nebo ovocné stromy a keře (například jahodníky, angrešty, rybízy, jabloně a broskvoně). Houbové choroby si zase pečlivě hlídejte v případě, že na zahradě pěstujete růže, které jsou vůči jejich působení citlivé. Nejčastěji bývá postižena růže galská (Rosa gallica) a růže řídká (Rosa laxa). Naopak například polyantky jsou proti těmto onemocněním mnohem odolnější.

Na mšice pomůže i ocet

Octový roztok je levný a efektivní přírodní postřik proti mšicím. Výhodou tohoto řešení je, že může být připraven z běžných domácích pomocníků. A hodí se na všechny typu růží pěstované v zahradě. Tedy jak na růže záhonové (buď velkokvěté nebo mnohokvěté) a růže sadové (ty vytvářejí keře), tak i pro popínavé růže s dlouhými výhony či růže půdopokryvné vyznačující se nízkým vzrůstem nebo pro růže miniaturní, pěstované na terasách a balkónech. U nich se však vyplatí jeho opatrná aplikace, jsou totiž citlivější. Co budete potřebovat:

  • 2 lžíce octa
  • 1 lžičku tekutého mýdla na nádobí
  • 1 litr vody
  • lahvičku s rozprašovačem
Žluté stuhy na růže se vyplatí uvázat už na počátku jara iZdroj fotografie: Depositphotos

V malé míse smíchejte 2 lžíce octa, 1 lžičku tekutého mýdla a 1 litr vody. Nalijte roztok do lahvičky s rozprašovačem a dobře protřepte. Nastříkejte směs na listy a výhony rostlin, a to opravdu důkladně – nejlépe až do skanutí. Je ovšem třeba mít na paměti, že tato metoda může také zničit užitečné druhy hmyzu, kteří pomáhají chránit vaše rostliny. Proto je důležité postřik používat pouze tehdy, když už nemáte jinou možnost. Vyzkoušet však můžete i prostředek našich prabáb.

Jak se o své růže staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články