Přírodní odstraňovače prachu, které polapí i to nejmenší smítko. Ne nadarmo se fíkusům přezdívá prachovky

Existují rostliny, které dokážou ve vaší domácnosti vyčistit vzduch jednoduše tím, že ho zbaví množství polétavého prachu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne vždy je třeba proti prachu bojovat nejrůznějšími čističi a častým úklidem. Pokud si pořídíte chytré zelené pomocníky, mohou ho ze vzduchu odstranit za vás. Velmi se osvědčuje například fíkus pryžodárný (Ficus elastica), dříve známý také jako gumovník (to proto, že z něj tuto surovinu bylo skutečně možné získat). Pomoci vám však může i fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina), známý také jako fíkus drobnolistý nebo pokojový břečťan popínavý (Hedera helix).

Jak pěstovat fíkus pryžodárný

Ficus pryžodárný je nenáročná pokojová rostlina. Potřebuje ovšem umístění s dostatkem světla, ale bez přímého slunce. Vyžaduje pravidelnou, ale střídmou zálivku, a hnojení jednou za měsíc (jen během vegetačního období). Vyhovuje mu také vyšší vzdušná vlhkost a přesazování jednou za 2 až 3 roky do většího květináče s výživnou půdou.

Jak pěstovat fíkovník drobnolistý

Ficus drobnolistý se v domácnostech vyskytuje o něco častěji. Má rád jasné, ale rozptýlené světlo. Pokud nechcete, aby mu opadávaly listy (častý problém této pokojovky), zalévejte ho pravidelně tak, aby půda byla stále vlhká, ale ne přemokřená. V létě mu vyhovuje o něco vyšší vlhkost vzduchu, proto ho pravidelně roste nebo postavte na misku s vodou a vlhkými oblázky. V zimě není toto opatření nutné a vyplatí se také snížit zálivku. Ficus drobnolistý také vyžaduje pravidelné hnojení a přesazování jednou za 2 až 3 roky do většího květináče.

3 rostliny, které pomáhají odstraňovat prach iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pěstovat pokojový břečťan

Poslední z užitečných rostlin, které dokážou pohlcovat prach ze vzduchu, je i břečťan. Pro jeho pěstování zvolte vhodné místo s dostatečným osvětlením, ale bez přímých slunečních paprsků. Zalévejte ho pravidelně – ovšem opravdu střídmě. A to tak, aby substrát zůstal vlhký, ale ne mokrý.

Přihnojujte ho jednou za měsíc (vždy pouze v průběhu aktivního růstu) a zajistěte mu trochu vyšší vzdušnou vlhkost. Vyžaduje také přesazování jednou ročně do většího květináče a v případě potřeby i ošetření proti škůdcům a chorobám.

Další pomocníci pro čistý vzduch

Další rostliny, které pomáhají odstraňovat prach ze vzduchu, jsou tyto:

  • aloe pravá (Aloe vera syn. Aloe barbadensis) nebo také aloe stromovitá (Aloe arborescens)kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia)
  • tchýnin jazyk (Sansevieria cylindrica)
  • dračinec vroubený (Dracaena marginata)
  • beukarnea pokřivená alias nolina (Beucarnea recurvata)
  • šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum)
  • zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum)
3 rostliny, které pomáhají odstraňovat prach iZdroj fotografie: Pixabay

Pěstování těchto pokojovek má navíc ještě další výhodu. Pomáhají totiž ze vzduchu odstraňovat některé škodlivé látky, jako je například benzen, formaldehyd, toluen, trichlorethylen, xylen a amoniak.

Které z těchto užitečných rostlin pěstujete doma vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články