Pokojové rostliny, které jsou perfektní volbou pro začínající pěstitele. Péče o ně je nenáročná, s pomocí ji zvládnou i děti

Některé rostliny jsou mnohem nenáročnější než jiné. Těchto 5 kousků může doma pěstovat úplně každý a bude se jim dařit.

hnojení pokojových rostlin i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naprostá většina pěstovaných pokojových rostlin bez problémů snáší přísušky, ale naopak jim vadí dlouhodobé přemokřování. Ovšem existují i takové, které se dokážou s těmito problémy bez potíží poprat, i tak se však vyplatí dodržovat při pěstování všech běžných pokojovek některá základní pravidla. Pro začátek se zaměřte na střídmou zálivku (opravdu se nebojte zapíchnout do substrátu špejli a substrát zalít až ve chvíli, kdy ji vytáhnete suchou alespoň z hloubky 2 centimetrů).

Zajistěte rostlinám vhodné podmínky

Květináče postavte na podmisky s keramzitem nebo třeba drobným štěrkem. Tato drenáž zajistí, že nebudou kořeny rostlin stát ve vodě a zároveň se zvýší vzdušná vlhkost v okolí rostlin (další častý problém všech pěstitelů pokojových rostlin). U orchidejí, které se pěstují často, pak sledujte zdraví kořenů. Pokud jste si je přinesli domů v barevném obalu, vyhoďte ho.

Nenáročná dieffenbachie do bytu

Mezi snadno pěstovatelné rostliny patří například mramornatka alias dieffenbachie. Ta má pověst skutečného „držáku.“ Přežije skoro všechno. Bohužel také z celého těla uvolňuje velmi jedovaté látky přímo do ovzduší okolo sebe, které nemusí vyhovovat alergikům nebo lidem trpícím jakýmikoli obtížemi dýchacích cest. Nemusíte ji samozřejmě hned vyhazovat, ale je dobré to vědět.

5 pokojových rostlin, které přežijí v domácnosti téměř vše iZdroj fotografie: Depositphotos

Nenáročný lopatkovec pro každého zahradníka

A až si budete příště pořizovat nějakou květinu, která nepotřebuje příliš mnoho péče, zkuste například lopatkovec alias (Spathiphyllum). Ten potřebuje jen trochu světla a občasné hnojení. O zálivku si řekne jednoduše sám tím, že svěsí listy.

Zamioculcas a jeho požadavky

Skvělý je i zamioculcas (ten opravdu nesnáší přemokření – viz výše). Mnohem raději bude, když na něj čas od času zapomenete, místo toho, abyste ho přelévali.

Potos poroste i na skříni

Další oblíbenou rostlinou je i šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) – zvaná také potos či scindapsus. U něj je však nutné pravidelné zastřihování. Nejlépe dvakrát ročně a klidně o polovinu (odstřižené výhony rády zakoření ve vodě, a následně je lze k původní rostlině přisadit). Tím se vyhnete nehezkému olysalému vzhledu, kdy se na stoncích vyskytuje jen několik málo listů v koncové části, a jinak je rostlina nevzhledná.

5 pokojových rostlin, které přežijí v domácnosti téměř vše iZdroj fotografie: Depositphotos

Oblíbená palma chamaedorea

Poslední z představovaných rostlin je chamaedorea sličná (Chamaedorea elegans). Rostlina, známá i pod označením „horská palma“, vyžaduje rozptýlené světlo a dostatečnou vzdušnou vlhkost. V domácích podmínkách může dorůst až 1,5 metru výšky, ovšem zároveň přirůstá velmi pomalu (každý rok 2 až 3 listy). Můžete ji umístit i do stinné části místnosti, ovšem ponecháte-li ji na světle, jako jediná z palem pěstovaných v bytě vykvete.

Další nenáročné pokojové rostliny

A jaké další pokojovky si pořídit, když chcete mít jistotu, že se jim bude zaručeně dařit?

  • žumen (Cissus alata)
  • kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior)
  • poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina)
  • tchýnin jazyk (Sansevieria cylindrica), (Sansevieria trifasciata)
  • dracéna (Dracaena)
  • zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum)
  • tlustice (Crassula ovata, dříve portulacea)
  • chřest zpeřený (Asparagus setaceus, syn. Asparagus plumosum)
  • klívie (Clivia miniata)
  • dračinec (Dracaena), česky též dracéna dračinec vroubený (Dracaena marginata)
  • africká fialka (Saintpaulia ionatha)
Podívejte se na to, jak správně vybírat pokojové rostliny

Jaké nenáročné pokojové rostliny pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články