7 překrásných rostlin, které porostou zcela bez květináče a půdy. Ke spokojenosti jim stačí jen obyčejná voda

                   

Pěstování pokojových rostlin nemusí být náročné na prostor. Pořídit si totiž lze i takové, které ochotně porostou jenom ve váze s vodou, takže vám nebude jejich květináč nikde zabírat cenné místo. A o které druhy jde? Nejspíš nepřekvapí, že většinu z nich mají v oblibě lidé po celém světě.

Africká kopřiva alias pochvatec (Coleus)

Obvykle tyto rostliny nedorůstají na výšku více než 30 cm (musíte je ovšem často stříhat, aby si udržely svůj dekorativní tvar). Pyšní se krásnými pestrobarevnými listy s ozdobně vyřezávanými okraji. Existuje celá řada druhů a většinu z nich lze pěstovat i jako letničku na záhonu.

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Růst ve vodě mu nevadí, vyžaduje však správné osvětlení. Pamatujte si, že nikdy nesmí být vystaven přímému slunečnímu záření, které mu může snadno spálit listy. Mnohem více se mu líbí zastíněná nebo mírně osvětlená místa. Dbejte také na teplotu – ta ideální se pohybuje v rozmezí 15 až 18 stupňů.

Poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina)

Na jaře a v létě jí vyhovuje teplota kolem 25 stupňů, v zimě by však neměla mít více než 12 stupňů. Během vegetačního období také potřebuje vydatnou zálivku a dobré hnojení. Jiné nároky však nemá – skvěle například roste při nízké vlhkosti, typické pro moderní panelákové byty.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum)

Má rád světlo, ale nikoli přímé polední slunce. Nejlépe mu vyhovuje okenní parapet s východní, severovýchodní nebo severozápadní expozicí. Optimální teplota pro pěstování se pohybuje okolo 18 až 20 stupňů. Substrát pro zelenec by měl být úrodný, středně vlhký a samozřejmě také dobře propustný.

Monstera skvostná (Monstera deliciosa)

Monstera pochází z tropické džungle na jaře a v létě tedy bez potíží snese i teploty kolem 24˚C. Vyžaduje polostinné místo s rozptýleným světlem, například v zadní části obývacího pokoje. Její listy jsou však citlivé na průvan – takže ji v zimě raději pěstujte dál od okna, kterým své bydlení větráte.

Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) – potos, scindapsus

Dekorativní jsou na této rostlině především listy. Všeobecně platí, že nejlépe se vybarví na slunném stanovišti, ale může bez problémů růst i v polostínu. Přímé sluneční záření jí však rozhodně nesvědčí. Vyžaduje také pravidelné otírání listů, jinak hrozí zanesení průduchů prachem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dracéna (Dracaena) „Lucky Bamboo“

Nejde o bambus, i když se mu tak často říká, ale o dracénu, konkrétně o druh Dracena sanderiana. Pochází z Číny, kde je symbolem prosperity a štěstí. Nejlépe roste bez přímého slunečního světla, ale pokud na listech uvidíte hnědé skvrny, znamená to, že vaši rostlinu lze bez potíží přesunout i do stínu. Jde totiž pravděpodobně o velmi stínomilný kultivar.

Jaké pokojové rostliny doma pěstujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články