Africké fialky pokvetou bez oddechu až 324 dní v roce. Stačí znát těchto 7 tajností a do měsíce přerostou parapet

                   

Africké fialky (Saintpaulia ionantha) patří mezi nejoblíbenějších pokojové rostliny vůbec. Aby také ne, když při správné péči mohou kvést i několikrát do roka, a jako bonus svým majitelům nabídnou mnoho různých tvarů listů a barev květů. Není těžké je pěstovat, přesto se však vyplatí seznámit s několika triky, díky nimž pokvetou ještě o něco lépe a déle.

Správný substrát je základ

Je pravdou, že se tyto pokojovky spokojí s běžnou zeminou. Mnohem lépe se jim však bude dařit ve směsi z kompostové zeminy, perlitu a vermikulitu. Dbejte na to, aby byl substrát vždy lehký a dobře odvodněný. A proč je důležitý vysoký obsah organické hmoty? Právě on je totiž prospěšný pro vývoj a kvetení afrických fialek. Na dno květináče nezapomeňte umístit vrstvu keramzitu nebo štěrku. Špatná drenáž totiž může velmi rychle vést k hnilobě kořenů.

Pohlídejte si frekvenci přesazování

Africkým fialkám se bude dařit spíše v malých květináčích, vhodných pro cílovou velikost odrůdy, kterou jste si vybrali k pěstování. Zároveň však musí být přesazeny do čerstvé zeminy každý rok. Většinou je stačí pečlivě zbavit uvolněné zeminy a zasadit do téhož květináče (pokud fialka stále roste do šířky, nový květináč by měl být asi o 0,5 až 1 cm větší). Fialky je také vhodné před přesazováním nechat mírně vyschnout tak, aby listy trochu povadly. Snášejí ho potom lépe.

Výběr pěstební pozice pro fialky

Těmto kráskám se bude skvěle dařit na světlých, teplých a mírně vlhkých místech. Rozhodně tedy neporostou na jižním parapetu nebo v zimě přímo nad ústředním topením. Zároveň jsou však také velmi citlivé na mráz, a proto je musíte chránit před nízkými teplotami, a to například i při větrání bytu během zimy. A pokud nemáte vhodný okenní parapet, klidně jim přisviťte i speciálními pěstebními lampami.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pravidla správné zálivky

Půdu udržujte jen mírně vlhkou, ovšem nikdy by neměla vyschnout zcela, jinak hrozí opad poupat. Po zalití počkejte půl hodiny a poté vylijte přebytečnou vodu z podmisky. Fialky také nikdy nezalévejte studenou vodou, vždy ji nechte odstát na pokojovou teplotu. A protože jsou jejich listy náchylné k hnilobě, zalévejte je většinou zespodu. Jen jednou za čtvrt roku prolijte substrát i seshora, aby voda odplavila usazené krusty minerálů, které ho zhutňují.

Hnojení pokojových fialek

Africké fialky nejsou příliš náročné na živiny, přesto je vhodné je přihnojovat každé 2 týdny minerálním hnojivem (pouze v období vegetace ). Vybírejte to s vysokým obsahem fosforu, které podporuje tvorbu květů. A pamatujte si, že rostliny zasazené do čerstvé zeminy není nutné přihnojovat po dobu 4–8 týdnů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Použijte hnojivo z banánů

Pokud se nechcete spoléhat na přípravky z obchodu, vsaďte na banánové hnojivo. Jeho příprava není složitá – stačí nakrájet slupku banánu na malé proužky, vložit je do litrové zavařovací sklenice, zalít vroucí vodou a nakonec nádobu zašroubovat. Hnojivo nechte 24 hodin odpočinout, poté ho přeceďte a použijte jako běžnou zálivku (řeďte s vodou v poměru 1 : 3).

Odstraňte staré listy

Aby africká fialka dobře kvetla, nesmí příliš mnoho síly věnovat tvorbě listů. Proto vždy ty nejstarší odstraňujte. Pro představu – středně velké rostlině bohatě postačí 12 vyvinutých listů, zbytek můžete s klidným svědomím odstranit. Provádějte to až těsně u báze a rostlinu poté alespoň 2 dny nezalévejte, aby rány zaschly a nedostaly se do nich patogeny.

Které kvetoucí rostliny pěstujete doma vy?

Jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze slupek z banánu, které pohnojí všechny pokojové rostliny
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články