Lopatkovec je vděčná rostlina, sama o sebe se ale nepostará: Vezměte si rady pěstitelů k srdci a bude krásnější než kdy jindy

Množení lopatkovce a péče o mladé rostliny je velmi snadné. Aby se mu dařilo, musíte si osvojit několik šikovných triků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lopatkovec je oblíbený především kvůli svým velkým květenstvím na dlouhém a tenkém stonku. Nejdříve jsou bílé, později listeny zezelenají – vydrží však velmi dlouho krásné. Je však důležité dodržet požadavky na péči. Nejběžněji se v domácnostech pěstujete S. Wallisii.

Jak se starat o lopatkovec

Začít musíte už od chvíle, kdy si rostlinu přinesete z obchodu. Po zakoupení je nejlepší ji nechat 2 až 3 týdny ve stejném květináči odpočívat a aklimatizovat, a teprve poté ji můžete přesadit do prostornějšího nebo krásnějšího květináče (záleží na tom, co preferujete). Lopatkovec potřebuje hodně světla, ale přímé sluneční světlo je zapovězeno. Za ideální místo je proto obvykle považován okenní parapet orientovaný na sever.

Nejvíce mu svědčí pokojová teplota, ta ovšem nikdy nesmí klesnout pod +15 ° С, tato teplota je pro tuto rostlinu považována za kritickou, a pokud jí bude lopatkovec vystaven po dlouhou dobu, ovlivní to jeho vegetaci a vzhled. Ovšem pro kvetení vyžaduje tato rostlina o něco vyšší teplotní rozsah, nejlépe 17 až 21 °C. Teplota nad 25 °C se však lopatkovci také nelíbí.

Osvětlení vhodné pro lopatkovce

Tato nenáročná rostlina může dlouho růst v polostínu a dokonce i ve stínu, ale nevyplatí se ji příliš dlouho ochuzovat o přirozené světlo. V opačném případě se její listy zmenší a omezeno bude i kvetení. Na příliš plném slunci se však mohou listy lopatkovce popálit. Nejlépe mu tedy svědčí rozptýlené, ale zároveň jasné přirozené světlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vlhkost vzduchu a jak na ni

Tato oblíbená pokojová rostlina je poměrně náročná na vzdušnou vlhkost. Za ideální u ní lze považovat relativní vlhkost vzduchu do 80 %. V opravdu suchých bytech je tedy vhodné lopatkovec dvakrát denně rosit. Je rovněž možné ho postavit na misku s kamínky zalitými vodou, to také pomáhá ke zvýšení vlhkosti vzduchu.

A jak na zálivku? Používejte tu odstátou pokojové teploty. Měli byste se také ujistit, že substrát je vždy vlhký. Ale navzdory skutečnosti, že rostlina miluje vlhkost, absolutně netoleruje její stagnaci v substrátu. Rozhodně ji tedy nepřelévejte. Po zálivce je také vhodné přelít přebytečnou vodu z podmisky.

Jak hnojit pokojový lopatkovec

Pro pravidelné kvetení musíte vytvořit vhodný režim hnojení. Během vegetace od jara do podzimu potřebuje tato rostlina pravidelné hnojení komplexními hnojivy. Během sezóny to dělejte přibližně jednou za 10 dní, během zimy stačí jednou za měsíc. Jako výživa je vhodné jakékoli univerzální hnojivo pro kvetoucí rostliny. Poměrně často tato rostlina totiž přestane kvést právě kvůli nedostatku živin.

Pokud hledáte další tipy pro péči o nenáročné pokojové rostliny, podívejte se sem

Jaké pokojové rostliny patří mezi vaše nejoblíbenější?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články