Dokonalé hnojivo pro pokojové rostliny se skrývá v lékárně: Není drahé, zamezí opadávání listů a chrání před chorobami a škůdci

Hnojení pokojových rostlin Aspirinem může nabídnout mnohé výhody. A hodí se úplně ke všem – k těm kvetoucím i okrasným listem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vás zajímá, co dělat, aby byla vaše oblíbené květiny stále krásné a svěží (případně i kvetoucí), vsaďte na trik našich babiček. Základem správné péče je dobré hnojivo. V mnoha případech je však možné použít domácí způsoby hnojení pokojových květin, a to přípravky, které má každá hospodyňka. Není tedy nutné je kupovat v obchodě za velké peníze. Jedním z těchto levných prostředku je i docela obyčejný Aspirin.

Proč hnojit pokojovky Aspirinem

Tento přípravek známe především jako prostředek při nachlazení a kašli. Ovšem jeho hlavní složka – kyselina acetylsalicylová – má i mnohá další využití. Navíc se Aspirin prodává v každé lékárně za přijatelnou cenu. A jak funguje při péči o rostliny? Pomáhá při stimulaci růstu, iniciuje tvorbu pupenů a pokojové rostliny dokáže ochránit i před škůdci.

Kdy použít Aspirin pro pokojové rostliny

Po tomto hnojivu můžete sáhnout prakticky kdykoli. Existuje však několik situací, během nichž je jeho použití více než žádoucí. A které to jsou?

  • Když listy rostlin opadávají,
  • květiny nechtějí tvořit nové květní pupeny,
  • rostliny se vytahují nebo blednou,
  • po přesazování,
  • při napadení chorobami (zvláště houbovými).

Dejte však pozor: zhoršení stavu květin může být i důsledkem nesprávné péče, probíhajících nemocí nebo napadení škůdci. V takových případech je nutné přijmout vhodná opatření například v podobě postřiku, přesazení z přemokřeného substrátu apod. Jen samotný Aspirin nestačí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak hnojit obyčejným Aspirinem

Chcete-li připravit roztok pro výživu rostlin, musíte rozdrtit čtvrtinu tablety Aspirinu a rozpustit ji ve 2 litrech vody. Toto množství bohatě stačí – pomáhá zvyšovat imunitu vašich zelených svěřenců a vrací je zdravotně do kondice. Hnojivo se aplikuje jak během růstu, tak během období kvetení.

Výjimkou je pouze období od října do února, kdy mají pokojové rostliny obvykle období klidu, ponoří se do zimního spánku a nepotřebují další výživu. Výjimkou jsou ty, které kvetou v zimě. Ty je vhodné občas pohnojit, maximálně však jednou za měsíc.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro které rostliny se hnojení Aspirinem nehodí

Zcela nevhodné je toto hnojení pro pokojové kapradiny, jako je například srpovice (Cyrtomium falcatum), netík (Adiantum tenerum, Adiantum radianum), pelea (Pellaea rotundifolia), parožnatka (Platycerium), sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus), žebrovice hrbatá (Blechnum gibbum) nebo ledviník (Nephrolepsis). A příliš se nehodí ani pro orchideje.

U těch je lepší aplikovat například osvědčené hnojivo z česneku, banánových slupek, vaječných skořápek nebo vody, která zbyla po vaření luštěnin nebo brambor (samozřejmě neosolené). Orchideje je dobré hnojit před květem a během něj – poté jim dopřejte chvíli času na odpočinek, aby se mohly vzpamatovat a kvést ještě lépe.

Naučte se, jak správně pěstovat pokojové kapradiny jakéhokoliv druhu a vzhledu společně s odborníkem

Jaká jsou vaše oblíbená hnojiva pro pokojové rostliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články